CiddiGazete- Birleşik Arap Emirlikleri'nde yaşayan Sedat Peker'in İstanbul Beykoz'daki villasına 4 Eylül 2022'de silahlı saldırı düzenleyen Ömer Şengel hakkında karar çıktı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede Ömer Şengel'in Sedat Peker'in çalışanı olan Yılmaz Günay'ı öldürmek kastıyla 3 kez ateş ettiği belirtilmiş, Şengel'in "kasten öldürme" ve "ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma" suçlarından cezalandırılması istenmişti.

Bu masadakiler ifadeye çağrılacak Bu masadakiler ifadeye çağrılacak

Şengel iddianamede hem şüpheli hem de şikayetçi olarak yer almıştı. İddianamede Ömer Şengel'e silahla karşılık veren ev çalışanları Yaşar Sarıhan ve Ogün Şavkin'in ise "silahla kasten basit yaralamaya teşebbüs" suçundan cezalandırılmaları istenmişti.

Sedat Peker'in çalışanlarına yönelik saldırı davasına bakan Anadolu 20. Ağır Ceza Mahkemesi'nde geçtiğimiz günlerde karar duruşması görüldü.

Duruşmada son sözleri sorulan sanık Ömer Şengel, "Bana bir yaşam hakkı verilmedi. Eve kimseyi öldürme kastı ile gitmedim. İstanbul'a birilerini vurmak için gelmedim. Arabamda eşyalarım vardı. İstanbul'a gelince İlay'la (iddiaya göre kız arkadaşı) ilgili gerçeği öğrendim. Yılmaz isimli şahısla konuşmak istedim. Oradaki Türkmen arkadaş bana karşı rencide edince suç işledim. Pişmanım" dedi.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti sanık Ömer Şengel'e "kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 10 yıl hapis, "ruhsatsız ateşli silah ve mermi satın alma" suçundan ise 1 yıl hapis cezası verdi.

Sedat Peker'in çalışanları Yaşar Sarıhan ve Ogün Şavkin'in hakkında ise mahkeme heyeti "silahla kasten basit yaralamaya teşebbüs" suçundan 1 ay 15 gün hapis cezasına hükmetti. Ayrıca Sarıhan hakkında "ruhsatsız ateşli silah ve mermi satın alma" suçundan 10 ay hapis cezası verildi.

(Halktv)