Devlet Bahçeli Yenikapı'ya gelmedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 23 Haziran seçimleri öncesi büyük önem verdiği Yenikapı'daki "Enderun tarzı" Teravih Namazı'na Devlet Bahçeli katılmadı

CİDDİGAZETE

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından İstanbul'un fethinin 566. yıl dönümü dolayısıyla ilk kez düzenlenen "Enderun tarzı" Teravih Namazı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla gerçekleştirildi.

Erdoğan, Milli İrade Platformu'nun Haliç Kongre Merkezi'nde basına kapalı gerçekleşen iftar programının ardından, Yenikapı'ya geçti.

Teravih öncesinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Mehter Takımı, dinleti gerçekleştirdi. Programda sela ve Kur'an-ı Kerim okundu.

Yatsı namazını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Enderun usulü" Teravih Namazını ise her dört rekatta bir farklı imam kıldırdı.

Her dört rekatın ardından ise farklı makamlarda bestelenen ilahiler okundu.

Programa, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, TBMM eski başkanı İsmail Kahraman, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, AK Partili milletvekilleri ve belediye başkanları ile AK Partili vatandaşlar katıldı.

23 Haziran seçimleri için İstanbul'a "mitili" atacağını söyleyen Devlet Bahçeli ise Yenikapı'daki Teravih Namazı'nda yer almadı. MHP'li hiçbir üst düzey yetkili de namaza gelmedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hatim duası öncesi Bakara Suresi’nin 285 ve 286. ayetlerini okudu.

23 HAZİRAN SEÇİMLERİ VURGUSU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yenikapı'da "Enderun tarzı" Teravih Namazı'nın ardından, 23 Haziran seçimlerine atfen bir konuşma yaptı.

Erdoğan, konuşmasında şunları kaydetti:

"Ülkemizde hatırlayın 'Zulüm 1453'te başladı' diyenler var. Hatırlıyorsunuz o günleri değil mi? Bu akşam burada da zulüm değil, fethin 566. yıl dönümünü tesit edenler var. Kardeşlerim, 'İdrak-i maali bu küçük akla gerekmez, zira bu terazi bu kadar sıkleti çekmez.' Evelallah, o küçük idraklere karşı, idrakin büyüğünü ortaya koymuştur 566. yıl dönümünde. Ancak benim sizden bir istirhamım var. Burası İstanbul, bir diğer adıyla İslambol. Burası Konstantinapol değil ama burayı böyle görmek isteyenler var. Böyle görmek isteyenlere karşı 22 günümüz var. 22 gün sonra burasının nereden nereye geldiğini tam manasıyla ortaya koymak için gece demeden, gündüz demeden tüm kardeşlerimize ulaşmamız lazım. Onlara bu gerçeği anlatmamız lazım. 'Zulüm 1453'de değil, fethi mübin 1453'de başladı ve 566 yıl oldu' dememiz lazım. Bunun için de çok çalışmamız lazım. Allah yar ve yardımcımız olsun. Hiç unutmayın evelallah bu millet ezanlarının susturulmasına müsaade etmedi. Bu ülkede Kuran sesi dinmedi, bayrak inmedi. Onun için tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız diyerek yola devam edeceğiz. Allah yar ve yardımcımız olsun. Şu hadisi unutmayın, 'Kişi sevdikleriyle beraberdir.' Biz birbirimizi çok seviyoruz, böyle sevmeye de devam edeceğiz."

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2019, 02:14
YORUM EKLE