Dışişleri'nden yalanlama

Dışişleri Bakanlığı, Alman Die Welt Gazetesi'nin "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunan gemisini Doğu Akdeniz'de batırmak istedi" iddiasını yalanladı

Dışişleri'nden yalanlama

CiddiGazete- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Alman Die Welt Gazetesi'nin "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Yunan gemisini Doğu Akdeniz’de batırmak istedi" iddiasına cevap verdi.

Yapılan açıklamada, "Bugün Die Welt Gazetesi'nde Doğu Akdeniz konusunda ülkemize atfen yayınlanan haber tamamen hayal mahsulüdür" denildi.

"YUNANİSTAN’IN PROVOKATİF POLİTİKASININ YENİ BİR TEZAHÜRÜ"

Yunanistan hükümetinden bu habere dayanarak yapılan açıklamalara ise şu ifadelerle cevap verildi:

- Yunanistan Hükümet Sözcüsü'nün bu hayal ürünü habere dayanarak ülkemize yönelik ithamlarda bulunması da, bu ülkenin Doğu Akdeniz'de gerçeklikten kopuk, uluslararası teamül ve hukukla bağdaşmayan, provokatif politikasının yeni bir tezahürüdür.

- Yunan makamları bu gibi asılsız haberlerle uğraşacaklarına, bölgede gerginliği artırıcı adımlara son vermelidir.

ALMAN GAZETESİ YALANLANDI

Die Welt Türkçe, Alman Die Welt Gazetesi'ndeki "Erdoğan’ın hesaplanmış savaşı" başlıklı haber-analizini Türkçe’ye çevirerek, "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan’la gerilimi tırmandırmak için bir Yunan gemisinin Doğu Akdeniz’de batırılmasının" iddia edildiğini gündeme getirmişti.

Haberde, "Türk Cumhurbaşkanına kalsaydı, donanma Doğu Akdeniz’de bir Yunan gemisini batırmış olacaktı" ifadesine yer verildiği belirtilerek, bu önerinin komutanlar tarafından reddedildiği öne sürülmüştü.

Haberde ayrıca bir Yunan uçağının da düşürülmesinin önerildiği, komutanların bunu da kabul etmediği iddiası yer almıştı.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2020, 20:00
YORUM EKLE