İYİ Parti’den Kılıçdaroğlu'na eleştiri

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun söylemlerini eleştirerek, “Kemal Bey son dönem sürekli tekil konuşuyor” dedi

İYİ Parti’den Kılıçdaroğlu'na eleştiri

CiddiGazete- İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun iktidar olmaları durumunda vaatlerini anlattığı videolarda kullandığı dile, “Kemal Bey son dönem sürekli tekil konuşuyor. Bunları bize sordunuz mu” sözleriyle tepki gösterdi.

PARLAMENTER DEMOKRATİK SİSTEM

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya bugünkü yazısında, CHP ve İYİ Parti arasındaki ortak paydanın “parlamenter demokratik sistem” söylemi olduğuna dikkat çekerek, “Millet İttifakı parlamenter sistem hedefiyle bünyesel konsolidasyonu sağlamakla kalmadı, aynı ideali savunan yeni kurulan partileri de yanına çekti.

En azından onlarla birlikte hareket ettiği algısının kamuoyunda güçlü bir şekilde yerleşmesini sağladı…

Cumhur İttifakı ise bu durumu dağıtmak için Millet İttifakı bileşenlerini sürekli olarak “adayınız kim” minderine çekmeye çalıştı.

Şu kadarını söyleyeyim bunda da başarılı oldu.

Millet İttifakı bileşenleri arasındaki bütünlük dağıldı, mesele adaylık tartışması üzerinde dağınıklığa dönüştü.

Buna CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun en son örneğini ‘öğrenciler için 6 vaadinde’ olduğu gibi tekil söylemlerinde rastlanmaya başladı.

Anlaşılan o ki bu politik dil ortaklar arasında alınmaya yol açmaya başlamış.

Aktarıldığına göre partilerin kurmay kadroları bu söylemden duydukları rahatsızlığı birbirlerine de iletmiş” ifadelerine yer verdi.

PAÇACI: BİZE SORDUNUZ MU?

Yazının devamında İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı ile gerçekleştirdiği sohbeti aktaran Sarıkaya şunları kaydetti:

Nitekim İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı da dünkü sohbetimizde bu duruma dikkat çekti, “Kemal Bey (Kılıçdaroğlu) son dönem sürekli tekil konuşuyor” dedi.

Paçacı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gençlere, esnafa, çiftçiye, KHK’lılara vaatlerde bulunuyor. Bu vaatler bizim açımızdan da olmaz şeyler, karşı çıktığımız durumlar değil. Ama biz ortak bir hükümet için ittifak halindeysek, en azından öncesinde bunları ortaklaşa kararlaştırmalı ve ortak bir dille birlikte açıklamalıyız. Madem birlikte bir hükümet kuracağız, bunları bize sordunuz mu? Öncesinde bir program yapmadan bu tür açıklamalar doğru değil. Bir taahhüt varsa, bunu CHP veya İYİ Parti yapacaksa, ortaklarıyla görüşmeli, karşılıklı görüş alındıktan sonra açıklanmalı…”

Konuştuğum bazı CHP kurmayları da benzer yakınmaların kendilerine de ulaştığını belirtti.

Anladığım şu ki durum CHP liderine de iletilmiş…

Mesele sadece bununla da kalmıyor.

CHP içinden gelen farklı sesler de ittifak açısından sorun teşkil ediyor.

Bunun en iyi örneği dün CHP MYK’da disiplin kuruluna sevkine karar verilen Bolu Belediye Başkanı…

Muhafazakar kesimde tepkiyle karşılaşılan sözleri dolaylı da olsa ittifak ortaklarının tabanlarında tepkiye de neden oluyor.

CHP lideri muhafazakar kesime açılmak için elinden gelen çabayı gösteriyor olsa da bir anda silip süpürüyor.

ERDOĞAN’IN SÖZLERİ

Bütün bunlar Millet İttifakı içinde bir ayrışmaya neden olabilir mi?

Soruyu yönelttiğimde iki taraf da aynı noktaya hafta sonu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İYİ Parti lideri Akşener’e tepkisine dikkat çekti.

Erdoğan, o konuşmasında Akşener’in 30 Ağustos’ta İmamoğlu ile Fatih Sultan Mehmet arasında kurduğu benzerliğe yönelik sözlerini eleştirirken, cümlesini şu sözlerle tamamlamıştı:

“İşte sen bu Gezicilerle birliktesin Meral Hanım. Yolun açık olsun…”

Akşener de Filenin Sultanları’nın maçını izlemek için gittiği Belgrad’dan “Ben asil milletimizle beraber yürüdüğüm sürece yolum da bahtım da açık olsun inşallah. Artık bu kutuplaştırma ve milleti bölme taktiklerin tutmuyor” yanıtını vermişti.

Erdoğan’ın sözleri, lideri üzerinden İYİ Parti tabanına “Neden onlarla birliktesiniz?” mesajı ve çağrısı olarak değerlendirilirken, Akşener’in karşı atağı da “Sizinle olmayacağız” kararlılığı olarak algılanmıştı.

Dolayısıyla Millet İttifakı içinde şu aşamada bir kopuş, ayrılış kesinlikle görülmüyor.

Ancak, ciddi bir burukluk yaşandığı da açık…

YORUM EKLE