Koray Aydın iddialara cevap verdi

İYİ Parti Teşkilat Başkanı ve Ankara Milletvekili Koray Aydın, İYİ Parti'nin 2. Olağan Kongresi'nde yaşanan "listeye yazılmayacaklar" krizine ilişkin açıklamalarda bulundu

Koray Aydın iddialara cevap verdi

CiddiGazete- İYİ Parti Teşkilat Başkanı ve Ankara Milletvekili Koray Aydın, Halk TV'de Gürkan Hacır'ın sunduğu "Şimdiki Zaman Siyaset" programında hafta sonu gerçekleştirilen İYİ Parti'nin 2. Olağan Kongresi'nde yaşanan "listeye yazılmayacaklar" krizine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Halk TV'de Gürkan Hacır'ın sunduğu Şimdiki Zaman Siyaset programında Prof. Dr. Barış Doster, gazeteciler İsmail Saymaz, Elfin Tataroğlu ve Barış Yarkadış hafta sonu gerçekleştirilen İYİ Parti'nin 2. Olağan Kongresi'nde yaşanan gelişmeleri masaya yatırıldı.

İYİ Parti'de eleştirilerin hedefinde olan Teşkilat Başkanı Koray Aydın, Halk TV'de Barış Yarkadaş'ın "Pazar günü yapılan kurultayda sizin delegeleri bir liste dağıttınız, ve bu listede ismi geçen 8-9 kişinin tercih edilmemesi gerektiği yönünde bir talimat, telkinde bulunduğunuz söyleniyor. Bu iddialar hakkında ne diyorsunuz? Böyle bir liste hazırladınız mı? Bu listeyi delegelere dağıttınız mı ya da dağıttırdınız mı? Delegelerin üzerinde teşkilattaki gücünüzü kullanarak bir telkinde bulundunuz mu?" sorusuna şu cevabı verdi:

"Bu pazar günü takip eden gazeteciler de görmüştür. Çok renkli bir kongre oldu. Ben kalabalığın içerisinden geçerken elinde kendilerini tanıtan kitapçık, broşür olmak üzere... Muazzam bir demokrasi şölenin arasından geçerek salona girdik. Bu kadar taliplinin fazla olduğu kongrede takdir edersiniz ki çok sayıda arkadaşım aday oldu. Aslında görünen oradaki en renkli olaylardan bir tanesi; Onlarca liste çıktı orada.

Böyle bir seçimde bu çok doğal birşey bunda yadırganacak birşey yok. Bu bir yarış, bu yarışısın içerisinde kendilerine rakip görenlerin, birbirine oy vermeme konusunda belirli isimlere oy vermemek için hazırlanıyor. Bunu doğal karşılamak lazım.

Şunu söyleyelim; Biz teşkilat birimi olarak kongreden önce böyle birşey de taraf olmayacağımızı söyledik.

Bunun yanında en çok konuşulan 'Merkez sağdan tasfiye olunuluyor' söylemleri yerine tam tersine listede merkez sağdan olanların sayısının arttığı görülecektir. Soldan gelenler de var, sağdan gelenler de var... Daha önce MHP'de göre yapmış arkadaşlarımız da var. Hemen hemen her farklı düşünceden arkadaşlarımızın olduğu bir kongre oldu. Bunu böyle değerlendirmek oldukça yanlış.

İYİ Parti'de sıcak gelişme! 18 vekil birlikte hareket etme kararı aldıİYİ Parti'de sıcak gelişme! 18 vekil birlikte hareket etme kararı aldı

Kazanamayan bazı arkadaşlarımız bir önceki kongrede en çok oy alan isimlerdi. Şimdi delegenin böyle bir karar vermiş olmasını bir organizasyona bağlamak yanlışına hiçbirimizin düşmemesi lazım. Bu delegenin iradesidir, saygı duymak gerekir"

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2020, 08:13
YORUM EKLE