'Pelikan'a vergi piyangosu!

"Pelikan" olarak bilinen, Boğaziçi Küresel İlişkiler Derneği’ne (Bosphorus Global) "kamu yararına dernek" statüsü verildi. Pelikanlar böylece vergiden muaf tutulacak

'Pelikan'a vergi piyangosu!

CiddiGazete- "Pelikan" olarak bilinen ve sosyal medyada içerikler hazırlayan Boğaziçi Küresel İlişkiler Derneği'ne (Bosphorus Global) "kamu yararına dernek" statüsü verildi. Dernek böylece vergi ödemeyecek!

SOSYAL MEDYADAN DUYURDU

Dernek, yaşanan gelişmeyi sosyal medya hesabından yaptıkları paylaşımla duyurdu. Yapılan açıklamada, "5. yılımıza ‘Kamu Yararına Dernek’ statüsü kazanarak girdik. Ülkemiz için çalışmaya ve Türkiye’ye hizmet etmeye devam edeceğiz" ifadeleri kullanıldı.

CUMHURBAŞKANI KARARI İLE VERİLEBİLİYOR

Bazı derneklere Cumhurbaşkanı Kararı ile "kamu yararına dernek" statüsü verilebiliyor. Bu nitelik sayesinde birçok vergi kolaylığı sağlanıyor.

Başvuru değerlendirilirken ilgili bakanlıklar ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın görüşü alınıyor. Bu teklif daha sonra Cumhurbaşkanı Kararı ile kesinleşerek kamu yararına çalışan dernek statüsü verilebiliyor.

KAMU YARARINA DERNEK STATÜSÜ NASIL KAZANILIR?

Bir derneğin kamu yararına çalışan dernek sayılabilmesi için en az bir yıldan beri faaliyette bulunması ve faaliyetlerinin topluma yararlı sonuçlar verecek nitelikte olması şarttır.

Dernekler Yönetmeliğinin 49’uncu maddesine göre şu şartlar aranıyor:

a) En az bir yıldan beri faaliyette bulunması,

b) Son bir yıl içindeki, 200.000 Türk Lirasını geçen alım ve satım işlemlerinin rekabet koşullarına uygun yapılması,

c) Amacı ve gerçekleştirdiği faaliyetlerin, üyelerinin dışında yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde toplumun ihtiyaç ve sorunlarına yönelik çözümler üretecek ve toplumsal gelişmeye katkı sağlayacak nitelikte olması,

d) Yıl içinde elde ettiği gelirin en az yarısının bu amaçla harcanması,

e) Sahip olduğu mal varlığının ve yıllık gelirinin tüzüğünde belirtilen amacı gerçekleştirecek düzeyde olması gerekir.

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI'NIN GÖRÜŞÜ ALINIYOR

Başvuru değerlendirilirken ilgili bakanlıklar ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın görüşü alınıyor. Bu teklif daha sonra Cumhurbaşkanı Kararı ile kesinleşerek kamu yararına çalışan dernek statüsü verilebiliyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2020, 23:30
YORUM EKLE