Rektör tanıttı, danışmanları sattı!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Cevdet Erdöl’ün tanıtımını yaptığı gıda takviyesinin, danışmanı ile özel kalem müdürü tarafından kurulan bir şirket aracılığıyla satıldığı ortaya çıktı

Rektör tanıttı, danışmanları sattı!

CiddiGazete- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Murat Emir, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl’ün “Covid-19’a karşı etkili olduğu” iddiasıyla tanıtımını yaptığı gıda takviyesinin, danışmanı ile özel kalem müdürü tarafından kurulan bir şirket tarafından satıldığını belirterek, “Covid-19 üzerinden rant peşindeler” dedi.

‘ÜNİVERSİTE PROJESİ KILIFIYLA TİCARİ FAALİYET’

İddiasını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıyan Murat Emir, “Üniversite projesi kılıfıyla ticari faaliyet yürütüyorlar. Bunu yaparken de suç işliyorlar. Gıda takviyelerinde endikasyon belirterek satış yapmak mevzuata aykırıdır ve Tarım Bakanlığınca ceza kesilmesi gerekir. Ancak, Tarım Bakanlığı, reklamları izlemekle yetiniyor” diye konuştu.

BAKAN PAKDEMİRLİ’YE SORULAR

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması istemiyle Meclis'e sunduğu yazılı soru önergesinde şu ifadeleri kullandı:

"Üniversite Rektörü Cevdet Erdöl de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada üniversite tarafından geliştirilen Quermax adlı ürünün Covid-19'a karşı etkili olduğunu iddia etmiş ve satışına başlandığını duyurmuştur. Cevdet Erdöl aynı zamanda ürünün temin edileceği internet sitesinin linkini de paylaşmıştır. Bazı AKP'li isimler tarafından da ürünle ilgili benzer mesajların paylaşıldığı görülmüştür.

ŞİRKETİN KURUCULARI

Üniversite tarafından geliştirildiği belirtilmiş olsa da söz konusu gıda takviyesi ticari faaliyet yürüten bir şirket tarafından satışa sunulmuştur. 21 Aralık 2020 tarihinde faaliyete geçen firmanın iki kurucusundan birisi Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nin basın müşaviri Ahmet Balcı, diğeri ise rektörün özel kalem müdürü Abdulkadir Bolat'tır. 'Takviye edici gıda' niteliğindeki ürünlerin; hastalıkları önleyici, tedavi edici ve iyileştirici ürünlermiş gibi gösterilerek satışa sunulmasının ilgili mevzuata aykırı olmasına karşın, üniversite rektörü, ürün için 'Covid-19'a karşı etkinliği klinik olarak ispatlanan' ifadesini kullanmıştır. Ürünün tanıtım sayfasında ise 'Diyabet hastalarında katarakt oluşumunu azaltmaktadır. Bağışık yanıtını dengeler. Alerjiyi azaltır. Damar iç duvarını onarır. Damarları genişletir. Tansiyonu dengeler. Pıhtı oluşumunu zorlaştırır' gibi ifadeler kullanıldığı görülmektedir."

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2021, 16:21
YORUM EKLE