Romanlar 'Güzel Parti'yi kuruyor

Türkiye'de dernek çatıları altında yaptıkları çalışmalarıyla seslerini duyurmak isteyen Romanlar, "Güzel Parti" adında siyasi parti kurma kararı aldı

Romanlar 'Güzel Parti'yi kuruyor

CiddiGazete

Romanlar, sorunlarının Meclis’te parti olarak çözüme kavuşturulması hedefiyle parti kurma kararı aldıklarını duyurdu.

Ülkede bağlı bulundukları onlarca dernek çatısı altında bugüne kadar farkındalık çalışmalarıyla seslerini duyurmak isteyen Romanlar, bir araya gelerek, "Güzel Parti" adıyla siyasi parti kurma kararı aldı. Partinin kurulma kararını Edirne’den açıklayan kurucular kurulu üyeleri, basın açıklaması yaptı. Kurul adına Sesimi Duyan Yok Mu Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığı ile Mücadele Derneği Genel Başkanı Hüseyin Akbulut konuştu. Akbulut, partinin 2020’nin ocak ayında kuruluş işlemlerinin tamamlanacağını belirtti.

‘PURÇU VE BEKLE KONU MANKENİ’

“CHP, Özcan Purçu’yu Meclis’e milletvekili olarak gönderdi; AK Parti de Cemal Bekle’yi milletvekili olarak Meclis’e gönderdi. Tabii bunlar, konu mankeni olarak gönderildiler. 5,5 milyon oyu olan Romanlar, birer milletvekiliyle susturulmaya çalışıldı” diyen Akbulut, şöyle devam etti: “Bir parti kuruyoruz ve bu parti ile bizim de çocuklarımız Meclis’e gidecek, belediye başkanı olacak, milletvekili olacaklar, meclis üyesi olacaklar, il başkanları, ilçe başkanları olacak. Bütün Romanlara tüzel kişilik kazandıracağız ve söz sahibi olacaklar. 4 milyon 900 oy alan İYİ Parti’nin oy oranı yüzde 7’ye denk geliyor. Şu anda bizim 5,5 milyon oyumuz var. Eğer kenetlenebilirsek ve dışarıdaki bize destek olacak olan vatandaşlarımızı da kazanabilirsek yüzde 13’lere varan oy alabiliriz.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Turan ŞALLI
Turan ŞALLI - 2 yıl Önce

Edirne’de Türkiye’de yaşayan Roman vatandaşların sosyal sorunların çözümüne yönelik siyasi parti örgütlenmesi adına ‘GÜZEL PARTİ’ kurulması yönünde girişimler yapılacağı bilgisi paylaşılmıştır. Demokratik katılım adına Roman vatandaşlar gerek yerel yönetimlerde, gerekse, TBMM’ de temsil hakkına sahip olma girişimleri demokratik katılımın bir gereğidir. Uzun zamandır Türkiye’de bazı Roman dernek başkanı, federasyon başkanlarının Romanlar için parti kurulması söylemi cılız bir şekilde hep vardı. Şimdilerde bu söylem yerini bulur mu? Bunu zaman gösterecek. Meseleye derin baktığımızda Romanların sosyal gerçekliği ile bakma zorunluluğu vardır.

Siyasi parti kurulması istediği Roman vatandaşların toplumsal talep ve istediği midir? Yoksa bazı Roman dernek başkanlarının siyasal beklentilerinin karşılanıp karşılanmaması sorunu mudur?

Yoksa farklı bir toplumsal beklenti mi hedeflenmektedir?

Konuya iyi taraftan bakacak olursak; Türkiye’de yaşayan Roman vatandaşların çoğunluğuna kamu tüzel kişilik kazandırılması isteği ne kadar gerçekçi olduğuna ve sorunları çözer mi? durumuna da bakmak gerekir. Ülkemizde % 80’inin devletin sosyal yardımları ile ayakta durduğu, içinde çok sayıda sosyal sorunlar barındırdığı, sosyal dışlanmanın zaman zaman ağır etkilerini yaşayan, bir Roman toplumdan söz ediyoruz. Herkesin tüzel kamu kişiliğine sahip olabilmesi düşüncesinden önce Sosyal entegrasyon ve kamusal alandaki eksiklerimiz tüm çıplaklığı orta da iken, siyasal yapılanma toplumda farklı anlayışlara sebep olabilme olasılığı da yüksektir. Roman vatandaşlarımız örgütlü bir toplum olmadığı gibi, bilinçli bir toplum da değildir.

Türkiye’de Romanların siyasi örgütlenmesi gerçekleşir mi şimdiden bilinmez ama, Roman sorunlarına bakış açısı zamanla siyasallaşır. Bu tür yapılanmalara girenler Roman toplumuna zarar mı, fayda mı getirir düşüncesini asla unutmasınlar! Türkiye’de yaşayan Roman vatandaşlarımızın toplumsal karşılığında Romanları temsilen bir siyasi parti kurulması düşüncesi olmadığı gibi, buna zemin hazırlama gayretleri anlamsızdır.

Turan ŞALLI

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği

Yönetim Kurulu Başkanı