TBMM'de gizli Ukrayna oturumu!

Rusya'nın Ukrayna'ya operasyonu dolayısıyla TBMM’de gizli oturum kararı alındı. Çavuşoğlu'nun bilgilendirme yapacağı toplantının içeriği devlet sırrı sayılacak

TBMM'de gizli Ukrayna oturumu!

CiddiGazete- Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nu Rusya-Ukrayna krizi hakkında bilgilendirecek.

Genel Kurul, Meclis Başkanvekili Celal Adan başkanlığında toplandı.

Adan, birleşimin başlangıcında yürütmenin, Ukrayna'da yaşanan son gelişmelere ilişkin gündem dışı söz talebi olduğunu aktardı.

Bu isteği yerine getireceğini belirten Adan, talep olması halinde siyasi partilere de söz hakkı vereceğini ifade etti. Adan, yürütme için 20, Mecliste grubu bulunan siyasi parti temsilcileri için 10 ve grubu bulunmayan bir milletvekili için 5 dakika konuşma süresi tanıyacağını belirtti.

AKP, oturumun kapalı olması için önerge verdi. Oylamaya sunulan önerge kabul edildi. Genel Kurul'un üyeler dışında boşaltılmasının ardından kapalı oturuma geçildi. Meclis basın kordidorundaki genel kurula bakan ofisler de kapatıldı.

DEVLET SIRRI KABUL EDİLECEK

Toplantıda konuşulan tüm bilgiler devlet sırrı olarak kabul edilecek. Gizli oturumda tutanakları yeminli stenograflar tutacak. Kapalı oturumun tutanağı daha sonra bir zarfa konularak görevli katip üyelerce mumla mühürlenecek ve Meclis arşivine kaldırılacak.

Görüşmede milletvekillerine yardımcı olmak amacıyla sağır ve dilsiz kavaslar görev yapacak.

Oturuma katılan milletvekillerinin konuyla ilgili açıklama yapması da yasak olacak.

KAYNAK: NTV

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2022, 11:20
YORUM EKLE