Yerlikaya görevden alınacak mı?

Sahte lise diploması kullandığı için yargılandığı ortaya çıkan Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı AKP'li Hamza Yerlikaya'nın tartışmalı durumu TBMM'ye taşındı

Yerlikaya görevden alınacak mı?

CiddiGazete- İyi Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı, AKP eski milletvekili Hamza Yerlikaya'nın sahte lise diploması kullanarak üniversiteye kayıt yaptırdığı yönündeki haberleri TBMM'ye taşıyarak, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a "Yerlikaya’nın Vakıfbank Yönetim Kurulu Üyeliği’nden alınması düşünülmekte midir?" diye sordu.

Bankacılık Kanunu’na göre Yerlikaya'nın Vakıfbank Yönetim Kurulu üyesi olamayacağını dile getiren Arslan Kabukcuoğlu Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın cevaplaması için TBMM'ye soru önergesi sundu.

Kabukçuoğlu, "5411 Sayılı Bankacılık Kanunu'nun 8. maddesi kurucularda aranan şartları hükme bağlamış, bu maddenin d bendinde hükümlü bulunulmaması gereken şartlar sıralanırken 'sahtecilik' de sayılmaktadır" diyen Arslan Kabukcuoğlu, Bakan Lütfi Elvan’a şu soruları yöneltti:

- Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı, AK Parti eski milletvekili, Milli Güreşçi Hamza Yerlikaya’nın Vakıfbank Yönetim Kurulu Üyeliği’ne ataması yapılırken 5411 Sayılı Bankacılık Kanunu’nun 8.maddesinin d bendi ve aynı kanunun 23.maddesi dikkate alınmış mıdır?

- Hamza Yerlikaya Vakıfbank Yönetim Kurulu’na atanmadan önce kendisi ile ilgili 2001 yılında açılan davada verilen mahkeme kararı hakkında bilgi sahibi olunmuş mudur?

- 5411 Sayılı Bankacılık Kanunu’nun 8.maddesinin d bendi ve 23.maddesi açıkken Yerlikaya neden Yönetim Kurulu Üyeliği için tercih edilmiştir?

- Bu hükümlere göre Hamza Yerlikaya ile ilgili yeni bir karar alınması düşünülmekte midir? Yerlikaya’nın Yönetim Kurulu Üyeliği’nden alınması düşünülmekte midir?"

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2020, 22:02
YORUM EKLE