CHP’li Özel’den Bakan Koca’ya destek

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Çin’den ithal edilecek aşı konusunda, "Sağlık Bakanı'nın söyledikleri, eczacı kimliğimle doğruluyorum ki doğrudur" dedi

CHP’li Özel’den Bakan Koca’ya destek

CiddiGazete- Çin merkezli Sinovac şirketi tarafından geliştirilen coronavirüs (Covid-19) aşıCoronaVac'ın üçüncü faz testleri devam ederken Türkiye, bu şirketle 50 milyon doz için sözleşme imzaladı.

Eski bir yöntem olan inaktif virüs tekniğine göre hazırlanan bu aşıda, enfekte etme özelliğini yitirmiş olan virüs vücuda verilerek, vücudun hastalığa bağışıklık kazanması hedefleniyor.

Sağlık Bakanlığı aşının güvenli olduğunu anlatmaya çalışırken bir kesim üretici firmanın Çinli olması dolayısıyla diğer bir kesim de aşının üretim tekniği hakkında kaygı duyduklarını ifade ediyor.

CoronaVac ile ilgili tartışmalara CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de katıldı. Aşı tartışmalarına sosyal medya hesabından yayınladığı bir video ile katılan Özel şöyle konuştu:

"Bu corona günlerinde corona belası kadar büyük bir bela çıktı. O da bilgi kirliliği ve dezenformasyon belası. Şimdi bu hem dünyada hem Türkiye’de aşı karşıtlığı üretmeye başladı. Birincisi şunu söyleyelim; ülkenin ithal edeceği aşıların üçüncü faz çalışmalarını tamamlamış, yayınlarını yapmış ve Türkiye’nin laboratuvarlarında da incelenmiş olması şartıyla bütün vatandaşlarımızın aşıyı vurdurması gerektiğini düşünüyorum. Sağlık Bakanı'nın Çin aşısı-Alman aşısı karşılaştırması ve Çin aşısı konusunda söyledikleri, eczacı kimliğimle doğruluyorum ki haklıdır. İnaktif aşılar güvenli aşılardır. Çin'in yaptığı ucuz bir takım kalitesiz üretimlerden dolayı 'Çin malı' söylemini aşıya taşımak kesinlikle doğru değil. Ne yöntemle yapılacağı bellidir ve bu aşılar Türkiye’de de test edilecektir. 'Çin malı' nefreti, ‘Çin malı’ korkusu, ‘Çin malı’ değersizleştirmesi üzerinden Türkiye'nin ithal edeceği, şu anda da bulabileceği yüksek miktardaki tek aşı gibi görünen bu aşıya karşı bir güvensizlik yaratmayı, bir aşı karşıtlığı yaratmayı doğru bulmuyoruz."

Kendisinin de aşıyı vurulacağını söyleyen Özel, "Bütün sevdiklerime, dostlarıma vurulmalarını tavsiye edeceğim. Bütün vatandaşlarımıza, sözümüze değer veren herkese de aşı olmalarını, bağışıklığa katkı sağlamalarını, hem kendilerini hem toplumu korumalarını, bu belanın başımızdan def edilmesi için de bu sorumluluğu almalarını tavsiye ederim" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya çağrıda bulunan Özel, "Bu konuda artık kutuplaşmanın, iktidar-muhalefet çelişkilerinin, tartışmaların dışına çıkmak lazım. Bu konuda hep birlikte bir ulusal kampanya yürütmek lazım. Belki tüm liderlerin desteğini talep etmek lazım. Kamu spotlarında toplumun tüm kesimlerine, tüm siyasi partilerin liderlerine yer vermek lazım. Biz bu konuda elimizi taşın altına koymaya hazırız" diye konuştu.

YORUM EKLE