İntihar nasıl önlenir?

İntiharların yüzde 90’ı ruhsal bir hastalıktan kaynaklanıyor. Peki intihar önlenebilir mi? Evet, önlenebilir. Bunun için ilk adım riskin farkında olmak ve bir uzmandan yardım almak

İntihar nasıl önlenir?

Abdi İbrahim Otsuka Medikal Direktörlüğü, 10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü nedeniyle bir açıklama yayımladı. Açıklamada intiharların yüzde 90'ının ruhsal bir hastalık nedeniyle yaşandığı belirtildi, nasıl önlenebileceği hakkında bilgi verildi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2015 yılında yayınladığı raporda, 800 bin kişinin intihar sonucu hayatını kaybettiği belirtilen açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre ise 2015 yılında Türkiye’de 3 binden fazla kişin intihar sonucu hayatını kaybettiği aktarıldı. Açıklamada, intihar girişimlerinin ise bu sayının yaklaşık 20 katı olduğunun tahmin edildiği dile getirildi.

İNTİHAR SEBEPLERİ

Kişinin kendi istemiyle hayatına son vermesi olarak tanımlanan intiharların yüzde 90’ının ruhsal bir hastalık nedeniyle oluştuğu vurgulanan açıklamada, intihara yol açan en önemli sebeplerin arasında depresyon, alkol ve madde bağımlılığı gibi ruhsal hastalıkların yanında ailevi sebepler, yakın ilişkilerden kaynaklı sorunlar, ekonomik problemler veya kayıplarla tetiklenen krizlerin yer aldığı kaydedildi. Açıklamada, göç ve sosyo-ekonomik krizlerin de intihar sebepleri arasında görüldüğü belirtildi.

RİSKİN FARKINDA OLMAK

Açıklamada, intihar oranlarının yüksekliğine rağmen intiharın önlenebilecek bir davranış olduğu aktarıldı. İntihar riskinin farkında olmanın, intiharı önlemede en kritik konu olduğu dile getirilen açıklamada ekonomik sıkıntılar, aile ilişkilerindeki problemler ve genetik yatkınlık gibi faktörler bir araya geldiğinde intihar girişimlerini artırdığı anlatıldı.

BİR UZMANDAN YARDIM ALMAK
İntiharın birincil düzeyde önlenmesinde toplum içerisinde intihar eğilimlerini azaltmak temel odak noktasını oluşturduğu vurgulanan açıklamada, çevresel risk etkenlerinin azaltılması ve kişisel gelişim fırsatlarının artırılmasının sorunun çözümünde en önemli adım olarak görüldüğü kaydedildi.

İntihar düşüncesi ya da intihar planı olan kişilerin bir psikiyatri uzmanına yönlendirilmelerinin ise büyük önem taşıdığı belirtilen açıklamada, diğer yandan intiharla ilgili söylemleri olan kişileri dikkatle dinlemenin onları desteklemeye çalışmanın ve yanında olduğunu hissettirmenin de intihar girişimini önlemede önemli bir adım olarak görüldüğü dile getirildi.

MEDYANIN ROLÜ

Açıklamada, "Tüm kapsamlı intihar önleme projeleri içinde medyanın da önemli bir rolü bulunuyor. İntihar haberlerinin medyada ayrıntılı olarak yer alması, dramatize edilmesi, renkli görsel öğelerle sunulması, intiharın nedeni olarak herhangi bir sebep sunularak haberleştirilmesi, intihar riski olan bireyleri olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Medyanın intihar haberlerine mümkün olduğunca az yer vermesi ve haber yapılacak ise özendirme etkisi yaratmayacak, mümkün olan en yalın şekilde haber yapılması önemli rol oynuyor" ifadelerine yer verildi.

YORUM EKLE