Kanser tedavisinde yeni umut

Bilim insanları yeni bir organ keşfetti: İnterstisyum, kanser tedavisinde yardımcı olabilir

Kanser tedavisinde yeni umut

ABD’li uzmanlar, insan vücudunda yeni bir organ keşfetti. Bilim insanları yeni buluşun, kanserin vücutta nasıl yayıldığının anlaşılmasında yardım edeceğini belirtti.

BBC Türkçe’nin haberine göre araştırmacılar uzun zamandır yoğun, birbirine bağlı dokular olarak kabul edilen yapının aslında interstisyum adı verilen bir dizi sıvı dolu bölmeden oluştuğunu ve vücudun en büyük organlarından biri olduğunu keşfetti.

Derinin altındaki bu bölmeler, aynı zamanda bağırsak, akçiğer, damarlar ve kasların dışındaki zarlarda da bulunuyor ve güçlü ve esnek proteinler vasıtasıyla bir ağ oluşturuyor. İnterstisyum aslında vücudun en büyük organlarından biri olmasına karşın daha önce bulunamamıştı.

Buluşu yapan araştırma ekibi, bu bölmelerin dokuları hasar almaktan korumak için bir ‘darbe emici’ görev üstleniyor olabileceğini belirtti. 

Mount Sinai Beth Israil Tıp Merkezi’ndeki doktorlar David Corr-Loce ve Petros Benias, bir hastanın safra kanalında kansere dair izler ararken interstisyumla karşılaştı.

Gördükleri boşlukların insan anatomisi hakkında bilinenlerle uyuşmadığın fark eden doktorlar, insan dokularını gözlemlemekte kullanılan yöntemlerin dokulardaki sıvıyı çekmesi nedeniyle interstisyumların gözden kaçırıldığını belirtti. Bu nedenle normalde sıvı dolu, darbe emici bölmeler insan dokusunun bir parçası olarak kabul edildi.

Uzmanlar, bu yapının sadece safra kanalında değil, birçok hayati iç organda ve vücudun bağışıklık sistemini düzenleyen lenf bezlerinde de olduğunu gördü. Kanser hücrelerinin interstisyum vasıtasıyla lenfatik sisteme girdiği de fark edildi.

Bir başka deyişle interstisyum, kanser hücrelerinin vücuda yayılmasında bir otoban görevi görüyor olabilir. Uzmanlar bu yeni organın işlevlerini anlamanın, yeni kanser testleri bulunmasına yardım edebileceğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2018, 18:13
YORUM EKLE