CiddiGazete- Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), İstanbul, Ankara ve İzmir'in de aralarında bulunduğu 50 ildeki 575 arsayı açık artırmayla satışa çıkardı. Satışa çıkarılan araziler arasında park ve okul alanları ile ağaçlandırılması gereken alanlar da yer alıyor.

48 AY VADE İLE SATILIK

TOKİ'nin internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, arsalar yüzde 25 peşinat, 48 ay vadeyle satılacak. Bu satıştan en az 6 milyar 118 milyon lira gelir elde edilmesi planlanıyor. Ayrıca satışa çıkarılan 575 arsanın toplam büyüklüğü ise 13 milyon 884 bin 920 metrekareyi buluyor.

SATIŞA ÇIKARILAN ARSALARIN BULUNDUĞU İLLER

Satışa çıkarılan 575 arsa, Afyon, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Batman, Balıkesir, Bilecik, Bitlis, Bolu, Bursa, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Isparta, İstanbul, İzmir, Karaman, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Niğde, Ordu, Sakarya, Samsun, Siirt, Sivas, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Van, Yozgat ve Zonguldak şehirlerinde yer alıyor.

SATIŞLAR 4-6 NİSAN'DA

Satışa sunulan arsalar arasında Ankara'da konut, plansız ve sosyal kültürel tesis alanları, Antalya'da konut ile ticaret alanları, İzmir'de sanayi ve depolama, günübirlik turizm tesis ve konut alanları, İstanbul'da ise konut, konut dışı kentsel çalışma alanları da bulunuyor. Arazilerin satışları 4-6 Nisan’da yapılacak.

ARKEOLOJİK ALAN DA SATIŞA ÇIKARILDI

Birçok kentte okul, dini tesis ve park alanı olarak belirlenen arazilerin da satışa çıkarıldığı görüldü.

Satışa çıkarılan park, okul ve arkeolojik alanlar şu şekilde:

İstanbul Beylikdüzü'nde park ve konut alanı

İstanbul Kartal'da yol ve konut alanı

Kocaeli Kartepe'de yol ve park alanı

Tekirdağ Marmaraereğlisi'nde konut, ortaokul, yol ve otopark alanı

İzmir Torbalı'da konut, yol ve park alanı

Erzurum Olur'da ağaçlandırılacak alan ve dini tesis alanı

Muğla Menteşe'de ağaçlandırılacak alan

Konya Selçuklu'da arkeolojik sit alanı (Birgün)