CiddiGazete- Almanya'nın Solingen kentinde yaşanan yeni yangın faciası da kundaklama çıktı. 29 Mayıs 1993'te ırkçıların ateşe verdiği evde Gürsün İnce (28), Hatice Genç (18), Hülya Genç (9), Saime Genç (5) ve Gülistan Öztürk (12) yanarak yaşamlarını yitirmişti.

Gece yarısı yaşanan o yangının ardından bu kez iki gün önce yine Solingen'de yangın faciası yaşandı. Bu kez, Bulgaristan'ın Plovdiv kentinden Almanya'ya gelen Türk aile yangında yok oldu.

Solingen 2Yangında baba 29 yaşındaki İsmail Z., anne Kıymet Z. ve üç yaşındaki Gizem ile 5 aylık Elis yanarak can verdi.

MERDİVENLER YANDI, KAÇAMADILAR

Yanan evden kaçmaya çalışırken can verenlerin Bulgaristan vatandaşı Türk olduğu açıklandı. Olayı soruşturan savcı Heribert Kaune-Gebhardt, "Deliller, kurbanların yangından kaçmak isterken merdiven boşluğunda can verdiğini gösteriyor" dedi.

Gece saat 02.30 sıralarında başlayan yangında aralarında Türkler'in de bulunduğu 9'u ağır 21 kişi yaralandı.

Yanan evin eski sahibinin Türk olduğu ve daha sonra bir Polonyalı'ya satıldığı öğrenildi. Yaralılardan çoğunun pencerelerden atladığı ve durumlarının ağır olduğu açıklandı.

İran'dan İsrail'e İHA saldırısı İran'dan İsrail'e İHA saldırısı

DAHA ÖNCE DE YAKILMAK İSTENMİŞ

Yapılan incelemede, ahşap merdiven boşluğuna yanıcı madde atıldığı ve yangının hızla bütün binayı sardığı belirlendi. Olaydan bir kaç gün önce de koridordaki bir bebek arabasının ateşe verildiği öğrenildi.

Yangını kimin çıkardığı henüz netleşmedi. Polis, şüphelileri görenlerin ya da olayla ilgili bilgisi olanların kendilerine başvurmalarını istedi.

(Sözcü)