Kaçak getirilen hayvanlar doğal hayata kavuştu

- Edirne'de, jandarma ekiplerinin uygulaması sırasında durdurulan kamyonette, yasa dışı yollarla getirildiği belirlenen muhtelif cinste yüzlerce hayvan, Beykoz'da doğal hayatlarına kavuşturuldu

Kaçak getirilen hayvanlar doğal hayata kavuştu

Edirne'de jandarma ekiplerinin durdurduğu kamyonette, yurda kaçak yollarla getirildiği belirlenen muhtelif cinste yüzlerce evcil ve vahşi hayvan, Beykoz'daki Polonezköy Doğal Yaşam Parkı'nda doğa hayatına kavuşturuldu.

Yasa dışı yollarla Bulgaristan'dan getirildiği değerlendirilen hayvanlar, Orman ve Su İşleri Bakanlığı veterinerlerinin gözetiminde, bir gece Edirne'deki jandarma karakolunda kaldıktan sonra İstanbul'a getirildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "2 Mart günü İpsala Jandarma Komutanlığının İpsala Meriç Kara yolu Sultanköy ayrımında yol emniyet ve kontrol devriyesi esnasında, tür ve dökümü çıkarılan hayvanlar yakalanmıştır. 24 adet keçi, 1 aslan yavrusu, 1 rotwailler cinsi köpek yavrusu, 3 jako papağanı, 3 eclectus papağanı, 2 kar baykuşu, 2 altuni sülün, 122 cennet papağanı, 42 muhtelif cins güvercin, 130 muhabbet kuşu, 153 sultan papağanı, 3 horoz ve 4 adet tavuk yakalanmıştır." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, İpsala Cumhuriyet Savcılığı tarafından adli soruşturmanın sürdürüldüğü, sorumlulara 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu gereğince idari para cezası kesileceği belirtildi.

Getirilen hayvanlar arasında dikkati çeken aslan yavrusuna ise Meriç Nehri üzerinden getirildiği için "Meriç" isminin verildiği belirtildi.

Yakalanan hayvanlar arasında bulunan yavru aslanın özel bakım ve rehabilitasyon şartlarına ihtiyacı olması nedeniyle Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne ait hayvanat bahçesine teslim edildiği öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2018, 23:05
YORUM EKLE