Yaralı kaplumbağaya hayat ‘dolgu’su

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde kabuğu kırılmış ve ağır yaralı halde bulunan kaplumbağa, diş tedavisinde kullanılan dolgu malzemeleriyle hayata tutundu

Yaralı kaplumbağaya hayat ‘dolgu’su

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde kabuğu kırılmış bir şekilde bulunan kaplumbağa, diş tedavisinde kullanılan dolgu malzemeleri kullanılarak tedavi edildi.

Doğubayazıt ilçesinde kırsal alanında kabuğu kırık halde ve kanaması devam ederken çocuklar tarafından bulunan yaralı kaplumbağa, zabıta ekiplerince Doğubayazıt Belediyesi Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi ve Bahçeli Yaşam Alanı'na getirildi. Burada veteriner hekimlerce ilk müdahalesi yapılan kaplumbağanın kanaması durduruldu. Durumu ağır olan kaplumbağanın kırılan kabuğunun tedavi edilmesi için de ilçede görevli diş hekimlerinden yardım istendi. Veteriner hekimlerin özel bir diş kliniğine getirdiği kaplumbağa, burada diş hekimleri İlker Barcın ve Emrah Eraslan tarafından hemen tedavi altına alındı.

DİŞ KLİNİĞİNE KALDIRILDI

Doğubayazıt Belediyesi Veteriner Hekimi Mahmut Babur, kaplumbağanın kırık kabuğu nedeniyle aşırı kan kaybettiğini belirterek "İlk olarak bakımevimizde kaplumbağanın kanamasını durdurduk. Daha sonra diş hekimlerimiz İlker Barcın ve Emrah Eraslan ile iletişime geçip kendilerinden yardım istedik. Sağ olsunlar bizleri kırmadılar ve kaplumbağayı diş kliniğine kaldırdık" diye konuştu.

ORTODONTİK TELLERLE SABİTLEME

Diş Hekimi Barcın ise aşırı kan kaybından dolayı bitkin durumda olan kaplumbağaya zaman kaybetmeden müdahale ettiklerini anlattı. Kaplumbağanın kırık kabuğunun tedavisini lokal anestezi altında gerçekleştirdiklerini ifade eden Barcın, "Kliniğe getirilen kaplumbağanın önce yara yüzeyini temizledik. Sonra lokal anestezi uyguladık. Yumuşak dokudan uzak bölgede ortodontik tellerle sabitleme işlemi yaptıktan sonra kabuğun üzerinden geçen çatlak hattını ise diş dolgularında kullanılan malzemeyle kapattık. Kaplumbağanın 1 hafta içerisinde kendine geleceğini tahmin ediyoruz" dedi.

BÜYÜMESİ VE GELİŞİMİ SÜRECEK

Diş Hekimi Emrah Eraslan da kaplumbağanın kırık kabuğunun sabitlenmesi için "akrilik" diye tabir edilen bir madde kullanıldıklarını söyledi. Bu malzemeyi diş hekimlerinin özellikle hareketli protezlerde kullandığına dikkati çeken Eraslan, "Akrilik, kesinlikle kaplumbağanın büyümesine ve gelişimine olumsuz etki yapmayacaktır" değerlendirmesini yaptı.

Tedavisine belediyenin bakım merkezinde devam edilecek kaplumbağa, rehabilitasyonu tamamlandıktan sonra doğaya salınacak.

YORUM EKLE