CiddiGazete- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın göreve gelmesinin ardından yeniden kullanıma kazandırılan Gölbaşı ilçesi Karaoğlan Mahallesi'ndeki atıl araziye kurulan BAKAP (Başkent Ankara Kalkınma Projesi) Tarım Kampüsü ve Rekreasyon Alanı'nın açılışı için geri sayım başladı.

bozkır e14

3,5 MİLYON METREKARELİK ALANA KURULDU

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyetin 100. yılında Türkiye'nin en büyük tarım ve rekreasyon alanını Başkente kazandıracak. Ankara'nın vizyon projesi olan ve her hafta on binlerce vatandaşı ağırlayacak BAKAP, 3,5 milyon metrekarelik alana kuruldu.

Bozkırda yeşilin hikâyesinin yazıldığı BAKAP'ta; 24 bin 500 süs bitkisi, 2 milyon 200 bin peyzaj bitkisi, 160 bin metrekare çim alan, 10 bin metrekare peyzaj alanı ve 3 adet biyolojik gölet yer aldı.

LAVANTA BAHÇELERİ VE TARIM ALANLARI HİZMETE HAZIR

BAKAP'ta 55 bin metrekarelik bir lavanta bahçesinin yanı sıra, 200 dekar arpa/buğday saman balyası üretim alanı, 130 dekar silajlık mısır üretim alanı, 75 dekar yonca balyası üretim alanı, 40 dekar çörekotu üretim alanı, 40 dekar sebze üretim alanı, 20 dekar ve 70 tür tıbbi aromatik bitki üretim alanı hazırlandı.

BAKAP'ta 425 dekar alana ahudududan alıça, armuttan aronyaya, ayvadan bademe, biberiyeden böğürtlene, cevizden duta, elmadan eriğe, ıhlamurdan kayısıya, kızılcıktan kiraza, kuşburnudan nektarin, şeftali, üzüm, vişne ve yabanmersinine kadar toplamda 17 bin 500 adet meyve ağacı dikildi.

10 dekar alanda 10 tür yerel buğday tohumu üretim alanının olduğu BAKAP'ın 5 dekarlık alanında yağlık ayçiçeği üretimi, 5 dekarlık alanında Ankara'ya özgü ürünlerden aspir, kimyon ve soğan üretimi, 15 dekar alanda burçak üretimi ve 5 dekar alanda da 35 tür ata tohumu üretimi için alan açıldı.

SON TEKNOLOJİYE UYGUN DİKEY VE TOPRAKSIZ TARIM ALANI

Meczup Güvenpark'ı ateşe verdi Meczup Güvenpark'ı ateşe verdi

Tarım kampüsü ve rekreasyon alanında ayrıca 30 metrekarelik Dikey Topraksız Bitki Büyütme Ünitesi ile çiftçi, üretici ve yatırımcıların değişen iklimsel parametrelere bağlı kalmadan daha az su ve kimyasal bitki besleyici kullanımı ile daha çevreci ve son teknolojiye bağlı yetiştiricilik yapabilmesi için çalışmalar ARGE kuruldu.

SPOR VE KAMP TUTKUNLARI UNUTULMADI

Üç etaptan oluşan BAKAP Tarım Kampüsü ve Rekreasyon Alanı'nda 45 bin metrekarelik bölüme piknik alanı da kuruldu.

18 bin metrekarelik bir alanın çadır kamp alanı olarak ayrıldığı BAKAP'ta, karavan tutkunlarına da 28 araçlık bir alan ayrıldı. Ayrıca, alanda 30 adet de glamping yer aldı.

39 kilometrelik yürüyüş ve 19 kilometrelik bisiklet yolunun bulunduğu BAKAP'ta sporseverler için tenis, voleybol, plaj voleybolu, basketbol ve futbol olmak üzere toplam 12 adet spor sahası ile yoga meditasyon alanları ile zen bahçesi yapıldı.

FESTİVAL ALANI DA VAR

Ankara Büyükşehir Belediyesi, BAKAP'ta da bir tarım kütüphanesi de kurdu. Kütüphanenin yanı sıra sera, mini hayvanat bahçesi, doğal çocuk oyun alanı, festival alanı, mini go-kart alanı, konferans salonu, at çiftliği, arı hane, tarım akademisi, aktar ve keçi üretim tesisi de projeye dahil edildi. Ayrıca, kampüs içerisinde 10 kilometrelik bir araç yolu ve 5 bin araçlık bir de otoparkı yer aldı.

BAKAP Tarım Kampüsü ve Rekreasyon Alanı, 16 Eylül Cumartesi günü düzenlenecek etkinlikle vatandaşların hizmetine açılacak.

RİNG SERVİSLERİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi açılış günü 14.00-20.00 saatleri arasında Atatürk Spor Salonu, Altınpark, AŞTİ, Kızılay Zafer Çarşısı ve Gölbaşı Kütüphanesi önünden BAKAP Tarım Kampüsü ve Rekreasyon Alanı'na ücretsiz ring seferleri düzenleyecek. Dönüş ring servisleri ise 21.30-23.00 saatleri arasında BAKAP'tan aynı noktalara olacak.