CiddiGazete- AKP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekci, İzmir'de mermer ve doğal taş fuarında yaptığı konuşmada İsrail ile ticaret ilişkilerini değerlendirdi.

"Eyvallah, bu katliamı kınıyoruz" diyen Zeybekci, İsrail'le ticaretin ayrı değerlendirilmesi gerektiğini savundu.

Nihat Zeybekci; "Hassas çalışma yapılması gerektiğini savunuyoruz. Yasaklı ürünlerden ziyade belki kayda alma şeklinde. Denizli biliyorsunuz Türkiye'nin en büyük bakır kablo ihracatçısı olan bir şehir. İsrail'de çok önemli bağlantıları olan arkadaşlarımız da var" diye konuştu.

AKP'li Zeybekci, "Yani eyvallah, İsrail'in Müslümanlara yaptığı bebek katliamını nefretle kınıyoruz. Ama diğer taraftan da ticaretin hiç kimseye zarar vermeyen bölümleriyle ilgili de, İsrail serbest ticaret anlaşmamızın olduğu bir ülke. 6 satıp 1 aldığımız bir ülke. Onunla ilgili daha hassas olmamız gerektiğine inanıyorum. Bununla ilgili de çalışıyoruz" dedi.

YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

İzmir'deki sözleri tepki çeken Nihat Zeybekci, yaptığı yazılı açıklamayla İsrail'le ticareti bir kez daha savundu.

Özellikle radikal İslamcı çevrelerin büyük tepki gösterdiği Zeybekci'nin tartışmayı alevlendirecek yeni açıklaması şöyle:

- Söylediğim her kelimenin sonuna kadar arkasındayım. Ucuzcu tacirler hariç, konuyu yanlış anlayabilecek akıl ve sağduyu sahipleri için yazılı olarak tekrar anlatıyorum.

- İsrail'le serbest ticaret anlaşması olan birkaç ülkeden biriyiz. Mavi Marmara zamanında da askıya alınmayan bu anlaşmayla Filistinli kardeşlerimizin de Türk mallarını serbestçe satın alabiliyorlar. Bunun da katkısıyla ticaret dengemiz 1'e 6 bizim lehimizedir.

- Söylediğim kayda alma yöntemi yasak ürün listesinden daha etkin bir yöntemdir.

Tasarruf tedbirleri hikaye Tasarruf tedbirleri hikaye

- İsrail'e yapılan tüm ihracatın kayda alınması ile her ürün kayda alınarak izin verilirken satılan her ürün ve şirket de kontrol edilir.

- Bu sayede şu anda yüzlerce milyon dolarlık ihale alarak onlarca milyon dolar teminat mektubu veren şirketlerimizin mağduriyetleri gibi daha birçok mağduriyetin önüne geçmiş oluruz.

- Onlarca Filistinli şirketin mağduriyetleri de engellenmiş olur.

- Söylediğim yasak liste yerine tam kontrol demektir. Sözlerimi tekrar ediyorum "daha hassas olmak."

- Bize İslamiyet ve Filistin hassasiyeti dersi vermeye kalkan hadsizlere de sözüm, bizim hassasiyetimiz zekatı sizin 7 ceddinize, Cumhurbaşkanımızın hassasiyetinin zekatı ise 77 ceddinize yeter.