CiddiGazete- Bilecik Belediyesi'ndeki rüşvet iddiaları nedeniyle başkanlık görevinden geçici olarak uzaklaştırılan Semih Şahin'in istifasının ardından yapılan oylamada İyi Parti'den istifa eden Belediye Meclisi Üyesi Mustafa Sadık Kaya belediye başkanlığına seçildi. İyi Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Artık biz yeni bir yola çıktık" dedi.

25 meclis üyesinin tamamın katılığı seçimde CHP Melek Mızrak Subaşı'nı, AKP ve MHP de Hasan Cinit'i aday çıkardı.

Mustafa Sadık Kaya da bağımsız aday olduğunu açıkladığı seçimlerin ilk turunda Melek Mızrak Subaşı 11, Hasan Cinit 10, Mustafa Sadık Kaya 4 oy oldu.

İkinci turda da sayılar değişmeyince seçimde üçüncü tura geçildi. Bu turda AKP ile MHP'nin adayı Hasan Cinit adaylıktan çekildi.

Son turda 2 adayın yarıştığı seçimde MHP ve AKP'nin talebiyle İyi Parti'den istifa edip bağımsız aday olan Mustafa Sadık Kaya 14 oy alırken, Melek Mızrak Subaşı 11 oyda kaldı.

ZORLU: ARTIK BİZ YENİ BİR YOLA ÇIKTIK

Ayvalık'ta büyük kapışma Ayvalık'ta büyük kapışma

İyi Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, Bilecik Belediye Başkanlığı için yapılan seçime ilişkin, geçmişte CHP'yi desteklediklerini hatırlatarak, "Artık biz yeni bir yolculuğa çıktık" dedi. Zorlu, konuya ilişkin açıklamasında şöyle dedi:

- Doğrusu bizim seçimlere tek başına girme kararımız, açtığımız üçüncü yol ve adım adım bunun vatandaşlarımızda vücut bulması ve partimizin yeniden yükselişinin, bazı kesimlerin dengesini bozduğu anlaşılmaktadır.

- Bizim kararımız açık ve nettir. İnanın biz 31 Mart'ta hem siyasi iktidara hem de muhalefetin alışılagelmiş ezberini bozmakta kararlıyız. Biz İyi Parti olarak milletimizn desteği ile milletimiz için bu hedefe ulaşmak çabasındayız.

- Bilecik konusunda da çok ciddi bir bilgi kirliliği hatta gerçek dışı ifadeleri üzülerek takip ediyoruz.

- 2019 seçimlerinde ittifakla kazanılmış bir belediye, ardından belediye başkanı görevden uzaklaştırılıyor ve geçtiğimiz günlerde yapılan oylamaya kadar, daha öncesinde de belediye meclisi içerisinde yapılan oylamalarda biz CHP'nin adayını destekledik ve iki kez de seçilmesini sağladık.

- Artık biz yeni bir yolculuğa çıktık. İyi Parti olarak kendi adaylarımızla her mecrada, il ve ilçede, belediye meclislerinde, il genel meclislerinde kendi adaylarımızı kazandırmak gibi bir sorumluluğun ve heyecanı içindeyiz.

- İlk iki turda bildiğiniz gibi çoğunluğun sağlanması gerekiyor, üçüncü turda ise salt çoğunluğun sağlanması gibi bir durum.

- Biz 3 turda da adayımızı çekmedik. İkinci turun sonunda iki aday kalıyor ve bakın CHP'nin teklifi üzerine kapalı oylamada telefon bile kabine sokulmaması gibi bir karar alınıyor.

NASIL İYİ PARTİ'NİN ADAYI? SEÇİME BAĞIMSIZ ADAY OLARAK GİRMEDİ Mİ?

- Bunun sebebi ne? Her şey objektif olsun, hiçbir şaibe bulaşmasın karışmasın diye. Ve orada İyi Parti'nin belediye meclis üyesi burada en fazla oyu alıyor ve seçimi kazanıyor.

"BUGÜN BİLECİK YARIN BAŞKA YERLER DE OLABİLİR"

- Kapalı bir oylamada, bu kadar hassas davranılan bir süreçte, aslında teknik olarak kimin oy verdiği belli değilken böyle bir öngörü üzerinden partimize yeni bir algı operasyonu yapılmasını yadırgıyoruz.

- Bu süreç İyi Parti'mizi daha da güçlendirerek yolumuza devam edeceğiz. Bugün Bilecik, yarın daha da sürpriz yerler olabilir. İnanın bu konudaki kararlılığımızım devam edeceğinin bir kez daha altını çiziyoruz.