CiddiGazete- ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'dan yapılan açıklamada, İsrail ordusuna mühimmat da dahil olmak üzere ek malzeme ve kaynakların hızla sağlanacağı belirtildi.

Pentagon'un açıklamasında, İsrail'in ihtiyaçlarının karşılanması için yakın temasta kalınacağı belirtildi ve "Malzeme desteğinin yanı sıra ortak kuvvet duruşumuzu güçlendirmek için İsrail ordusu ve halkına verdiğimiz desteği vurguluyoruz" denildi.

HANGİ GEMİLER GÖNDERİLDİ?

ABD Savunma Bakanı Lloyd J. Austin de "Bölgedeki ABD Hava Kuvvetlerinin F-35, F-15, F-16 ve A-10 savaş uçağı filolarını artırmak için de adımlar attık. ABD, gerekirse bu caydırıcılık duruşunu daha da güçlendirmek için küresel olarak hazır kuvvetlerini bulunduruyor" dedi.

Taarruz grubunda USS Gerald Ford’a eşlik eden diğer gemiler şöyle:

İsrail-Hamas arasında esir takası İsrail-Hamas arasında esir takası

Ticonderoga sınıfı güdümlü füze kruvazörü:

USS Normandy (CG 60)

Arleigh-Burke sınıfı güdümlü füze destroyerleri:

USS Thomas Hudner

USS Ramage

USS Carney

ABD'NİN EN GELİŞMİŞ UÇAK GEMİSİ

Austin'in Hamas'ın başlattığı saldırılarda İsrail'e yardıma hazır olması amacıyla uçak gemi filosunu Doğu Akdeniz'e gönderme talimatı verdiği belirtilen açıklamada, USS Gerald R. Ford uçak gemisi ile ona eşlik edecek kruvazör ve saldırı gemilerinin Doğu Akdeniz'e doğru yönlendirildiği vurgulandı.

İyon Denizi'nde İtalya ile geçen hafta deniz tatbikatları yürüten USS Gerald R. Ford taarruz grubu, ABD'nin en yeni ve en gelişmiş uçak gemisi olarak biliniyor.

SELÇUK BAYRAKTAR DAVET EDİLMİŞTİ

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, davet üzerine ABD donanmasına ait dünyanın en büyük uçak gemisi USS Gerald R. Ford'da Ağustos ayında teknik incelemelerde bulunmuştu.