Havlamasınlar diye köpeklerin ses tellerini kestiler

Ankara'da bir apartmanın bodrum katında ticari amaçla beslenen 68 köpeğin havlamaması için ses tellerinin kesildiği iddia edildi

Havlamasınlar diye köpeklerin ses tellerini kestiler

CiddiGazete- Ankara’da oturduğu binanın bodrumunda 68 köpeği kafeslerin içinde elverişsiz koşullarda ticari amaçla beslediği için para cezası uygulanan Cangül Ç.’den sonra kayınvalidesi Fatma Ç.’nin de köpekleri uygunsuz koşullarda beslediği ortaya çıktı.

Fatma Ç.’nin evine yapılan baskında 9 köpek ve 6 kediye el konulurken, kadına da para cezası uygulandı.

Keçiören ilçesinde bulunan binanın bodrum katında kafeslerin içinde uygunsuz koşullarda beslenen 23’ü yavru 68 köpek tespit edildi.

Sesleri çıkmaması için ses telleri kesildiği iddia edilen ve ticari amaçla beslenen köpeklere, önceki gün yapılan baskında el konularak Keçiören Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü'ne teslim edildi.

KAYINVALİDENİN DE EVİNE BASKIN

Olayla ilgili inceleme başlatan Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekipleri, hayvan severler ile yaptıkları görüşmelerde Cangül Ç.’nin kayınvalidesi Fatma Ç.’nin de aynı şekilde evinde uygunsuz koşullarda köpek beslediğini belirledi.

Dün akşam Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ile Keçiören Belediyesi ekipleri, polis eşliğinde Fatma Ç.’nin evine baskın yaptı. Evde, ticareti yapılmak üzere uygunsuz koşullarda üretildiği belirlenen 7’si gebe, 2’si yavru 9 köpek ve 6 kedi bulundu.

Ses çıkarmamaları için ses telleri kesildiği ileri sürülen hayvanlar, belediyenin hayvan barınağına götürülerek gözlem altına alındı. Tespitler üzerine 68 köpeğin her biri için 181 TL ceza ve onaysız üretim faaliyetinde bulunmaktan 12 bin 308 TL ceza verildi. C.Ç'nin kayınvalidesi F.Ç'nin ise aynı şekilde 14 köpeği uygunsuz bulundurması üzerine her bir köpek için 181, onaysız üretim faaliyetinde bulunmaktan dolayı da 13 bin 394 TL idari para cezası verildiği ifade edildi.

"SES TELLERİNİN KESİLMİŞ OLDUĞUNU GÖRDÜK"

Polis baskınına eşlik eden Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Ankara Temsilcisi Tülay Danacıoğlu, uzun uğraşlar sonucu tespit edilen kaçak üretim ağının ikinci ayağının da çökertildiğini söyledi. Danacıoğlu, merdiven altı üretim ile uzun yıllardır mücadele verdiklerini belirterek, “Hayvanlar apartman dairesinde olduğu için ses tellerinin kesilmiş olduğunu ve bundan dolayı havlayamadıklarını gördük. Hiç köpek sesi duymadık. Hepsi cins ve üretime tabi olan hayvanlar. Hayvan severler lütfen buralardan almasın. Barınaklar sizlere muhtaç canlarla dolu. Lütfen satın almayın, sahiplenin. Merdiven altı üretim sizler satın aldıkça daha da fazla artacak ve böyle vahşet verici durumlarla karşılaşacağız” dedi.

"EZİYET" SUÇUNDAN SORUŞTURMA

Öte yandan hem Cangül Ç., hem de Fatma Ç. hakkında, köpeklerin ses tellerinin kesildiğinin raporla tespit edilmesi halinde ‘hayvanlara eziyet’ suçundan suç duyurusunda bulunularak soruşturma başlatılacağı belirtildi.

YORUM EKLE