İşte gündem yaratan yazıdaki anket

Sözcü Gazetesi Yazarı Deniz Zeyrek, bugünkü yazısında Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili bir anket sonucu paylaştı. İşte gündem yaratan o yazıdaki anketin detayları

İşte gündem yaratan yazıdaki anket

CiddiGazete- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Area Araştırma Şirketi tarafından yapılan ankete göre muhalefetin çatı aday olarak düşündüğü isimler arasında yüzde 47,7'lik oranla ilk sırada yer aldı.

İkinci sıradaki Ekrem İmamoğlu'nun kabul görülme oranı yüzde 44,3 olurken, son sırada ise yüzde 16,2'yle Ali Babacan kendisine yer buldu.

Şirket, "Türkiye Siyasi Gündem Araştırması-Temmuz 2020" başlığı adı altında 12 büyükşehirde (İstanbul, Tekirdağ, İzmir, Bursa, Ankara, Adana, Kayseri, Samsun, Trabzon, Erzurum, Malatya ve Diyarbakır) 25-27 Temmuz 2020 tarihleri arasında 18 yaş ve üzeri 2 bin 212 kişiyle telefonla görüşme tekniğiyle bir anket gerçekleştirdi.

YAVAŞ İLK SIRADA, BABACAN SONDA

Ankette katılımcılara, "Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aşağıda belirtilen isimlere muhalefetin ortak adayı olması durumunda oy verir misiniz?" sorusu da yöneltildi. Katılımcıların yüzde 47,7'si tercihini Mansur Yavaş'tan yana kullanırken yüzde 44,3 Ekrem İmamoğlu, yüzde 37'si Meral Akşener, yüzde 27,4'ü Muharrem İnce, yüzde 21,2'si Abdullah Gül ve yüzde 16,2'si Ali Babacan dedi.

DENİZ ZEYREK NE YAZDI?

Zeyrek’in, "Yavaş, İmamoğlu ve Akşener'i sollamış" ara başlığıyla köşesinde yazdığı ilgili bölüm şöyle:

"AREA isimli araştırma şirketi 25-27 Temmuz tarihleri arasında 12 büyükşehirde 2 bin 212 kişiyle görüşerek 'Türkiye Siyasi Gündem Araştırması' başlıklı bir araştırma yayınladı. Araştırmada, benim açımdan iki önemli sonuç var:

Araştırmaya göre, bugün referandum yapılsa 'güçlendirilmiş parlamenter sistem' büyük farkla tercih edilir.

'Muhalefetin ortak cumhurbaşkanı adayı' sorusunda Mansur Yavaş diyenlerin sayısı, Ekrem İmamoğlu'nu geçmiş. Listenin üçüncü sırasında ise Meral Akşener var."

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2020, 14:05
YORUM EKLE