CiddiGazete- CHP'nin hazırladığı "ekonomi" raporunda, vatandaşların nasıl ayakta kalmaya çalıştığı ortaya konuldu.

İşte raporda yer alan bulgulardan satır başları:

- Faizlerin yıllık bileşik bazda yüzde 80'lerde seyretmesine rağmen vatandaşlar bireysel kredilerle borçlanmaya devam ediyor.

- 19-26 Nisan döneminde bireysel kredilerinin bakiyesi 17 milyar lira artarak 1 trilyon 689 milyar liraya çıkarken, kredi kartı borç bakiyesi ise 25.7 milyar lira artarak 1 trilyon 419 milyar liraya yükseldi.

BORÇ 3 TRİLYON LİRAYI GEÇTİ

Altında İran fırtınası Altında İran fırtınası

- Bankaların bireysel kredi ve kredi kartları nedeniyle vatandaşlardan olan alacaklarının bakiyesi 19-26 Nisan arasındaki haftada 42.7 milyar lira artarak 3 trilyon 108 milyar lira oldu.

- Tüketicilerin bankalara olan borçları 2024 yılı başından bu yana 380 milyar lira (yüzde 13.9) arttı.

KREDİ ALACAKLARI 59.7 MİLYAR

- Bankaların icra takibine aldıkları bireysel kredi ve kredi kartı alacakları ise 19-26 Nisan haftasında 1.2 milyar lira daha artarak 59.7 milyar lira oldu.

- Söz konusu haftada bankaların toplam batık kredilerinin 1.2 milyar lira artarak 203.4 milyar liraya yükselmesinin tümüyle bireysel kredi ve kredi kartı borcunu ödeyemeyen vatandaşlardan kaynaklandığı gözüküyor.

- Banklar zaman zaman bu borçları düşük bir karşılıkla varlık yönetim şirketlerine devrediyor. Varlık yönetim şirketlerinin kontrolünde 41 milyar liralık batık tüketici kredisi alacağı bulunuyor.

- Dolayısıyla vatandaşların faizleri ve icra masrafları hariç 99 milyar liraya yakın icralık kredi borcu bulunuyor.