ABD'nin obüs sistemi Ukrayna'da

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Kirby, Ukrayna'ya sağlayacakları 90 obüs sisteminin yarısından fazlasının bu ülkeye ulaştığını duyurdu

ABD'nin obüs sistemi Ukrayna'da

CiddiGazete- Günlük basın toplantısında Ukrayna-Rusya savaşına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Pentagon Sözcüsü John Kirby, "Gönderdiğimiz obüslerin yarısından fazlası şu anda Ukrayna'da" dedi.

Kirby, Ukrayna ordusuna gönderilen obüs sistemlerinin yanı sıra 190 bin 155 milimetrelik top mermisinin de ülkeye ulaştığını kaydetti.

Ukrayna ordusuna verilen eğitimlere de değinen Kirby, "50 eğitmene verdiğimiz eğitim bu hafta tamamlandı. Onlar şimdi takım arkadaşlarını eğitmeye gidecek. Şu anda da ikinci grubun eğitimi için çalışıyoruz. Henüz başlayıp başlamadığından emin değilim" dedi.

John Kirby, ikinci grubun eğitiminin de Ukrayna dışındaki aynı yerde yapılacağını kaydetti.

"SORUMSUZCA AÇIKLAMA"

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un nükleer silah kullanımına ilişkin açıklamalarına yönelik bir soruya karşılık Kirby, nükleer silahla karşılaşma olasılığını ortaya atma söyleminin "sorumsuzca olduğunu" dile getirdi.

Kirby, "Modern bir nükleer güçten duymayı beklediğimiz şey bu değil. Nükleer bir gücün bu tür bir anlatıyı gündeme getirmesi beklenmemelidir. Kimse bu savaşın şu anki halinden daha fazla tırmanmasını istemiyor. Kesinlikle hiç kimse bu savaşı nükleer alana tırmandırmamalıdır" dedi.

Rusya'nın düşük tesirli nükleer silah kullanma olasılığına ilişkin kaygıları olup olmadığına ilişkin bir soruya ise Kirby, sahayı yakından izledikleri, nükleer konuşlanmalarını değiştirmelerine neden olabilecek bir durum gözlemlemedikleri cevabını verdi.

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2022, 16:12
YORUM EKLE