Sigara vergisine zam

Sigaradan alınan asgari maktu vergi tutarı, 0,2895 TL'den 0,3899 TL'ye yükseltildi. Paket başına asgari maktu vergi tutarı 7,8 lira oldu. Yeni vergi düzenlemesiyle birlikte 11,60 liranın altında fiyatla sigara satılamayacak

Sigara vergisine zam

CİDDİGAZETE

Tütün ürünlerine uygulanan asgari maktu vergi tutarlarında artış yapıldı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı’na göre, sigaradan alınan maktu vergi tutarı 0.2895 liradan, 0.3899 liraya çıktı.

Resmi Gazete’de yayımlanan listede ‘tütün yerine geçen maddelerden yapılmış purolar, uçları açık purolar ve sigarillolar’ adı altında yer alan ürünün yüzde 40 olan ÖTV oranı ise aynı gümrük tarife istatistik pozisyonundaki diğer ürünler arasına dahil edilerek yüzde 67’ye çıkarıldı.

Asgari maktu vergi tutarı 0,3899 TL olunca paket başına asgari maktu vergi tutarı 7.8 TL oldu.

Daha önce 8,60 TL’nin altındaki sigaralar asgari bir vergiyi öderken, yeni düzenlemeyle 11,60 TL’nin altındaki paketler için aynı vergi ödenecek. Yeni vergi oranlarıyla birlikte artık 11,60 liranın altında sigara satılamayacak.

Sigaranın vergi oranı yüzde 67, maktu vergi tutarı ise 0,4539 TL olarak korundu.

VERGİ ORANI YÜZDE 67

Bir paket sigara içindeki her bir dal sigaradan alınan asgari maktu vergi tutarı, 4 Temmuz’da 0,2679 TL’den 0,2895 TL’ye çıkmıştı. Böylece bir paket sigaradan alınan asgari maktu vergi tutarı 5.35 liradan 5.79 liraya yükselmişti.

Bu vergi artışının ardından sigara paket başına 3 TL zamlanmıştı.

ASGARİ MAKTU VERGİ NEDİR?

Yükümlülerden, genellikle eşit miktarlarda alınan vergilere verilen isimdir. Asgari maktu vergi tutarı, sigaranın düşük fiyatla satılmasını engellemeye yönelik bir unsurdur. Sigarının perakende satış fiyatı ile vergi oranı çarpılır, bulunan rakam asgari maktu vergiden büyükse çarpım sonucu bulunan nispi vergi; düşük ise asgari maktu vergi tutarı esas alınır.

YORUM EKLE