CiddiGazete- İyi Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, Türkiye'den Avrupa'ya ihraç edilen yaş meyve ve sebzelerin Bulgaristan sınır kapısında evrak, kalite ve analiz kontrollerindeki gecikmelere tepki gösterdi. 

Zor şartlar altında ihracat yapmaya çalışan vatandaşların yaşadığı sorunlara dikkat çeken İyi Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, "Türkiye'nin Avrupa'ya açılan en önemli sınır kapısı olan Kapıkule'den geçişte, Bulgaristan tarafında gıda ve benzeri bazı ürünlerin analizlerinin yapıldığı laboratuvarın kapatılarak analiz için malların sınıra 350 kilometre uzaklıktaki Sofya'ya gönderilmesi nakliyeci esnafını 4-5 gün sınır kapısında beklemek zorunda bırakmaktadır. Bundan dolayı ihraç edilecek yaş sebze ve meyveler çürüme riskiyle karşı karşıyadır.

İktidar EYT'yi neden gündemine aldı? İktidar EYT'yi neden gündemine aldı?

Girdi maliyetlerinin bu kadar yüksek olduğu bu şartlarda bir de ihracatçının böyle sorunlarla karşı karşıya kalması zaten zor durumda olan üreticiyi üretemez hale getirmektedir" dedi.


"GİRİŞİMDE BULUNACAK MISINIZ?"

Konuyu Meclis gündemine taşıyıp Ticaret Bakanı Mehmet Muş tarafından cevaplanması istemiyle soru önergesi sunan Feridun Bahşi, şu sorulara cevap istedi:

1- Yaşanan sorunun aşılması, mağduriyetlerin giderilmesi için Bulgaristan makamları nezdinde bir girişiminde bulunacak mısınız?

2- İhracatçının önünü açarak üreticimizin güçlenmesi için bir çalışmanız var mıdır?