Engelli anneleri için kısa bir mola

Engelli çocuklara sahip anneler, Kayseri Büyükşehir Belediyesinin Engelsiz Çocuk Evine çocuklarını teslim ederek kısa bir mola verme imkanı buluyor

Engelli anneleri için kısa bir mola

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından Beyazşehir Mahallesi'nde hizmete açılan Engelsiz Çocuk Evi, engelli çocuklara eğitim ve eğlenceyi bir arada sunarken annelerine de büyük kolaylık sağlıyor.

Servisle evlerinden alınan kimi otizmli kimi down sendromlu özel çocuklar, Engelsiz Çocuk Evi'nde gönüllerince vakit geçiriyor. Çocuklar, görevli öğretmenlerin gözetiminde oyun odalarındaki top havuzunda ve trambolinde doyasıya eğleniyor. Yemeklerini de burada yiyen öğrenciler, isterlerse uyku odalarında uyuyabiliyor.

Çocuklara öğretmenleri tarafından günlük yaşamda kullanabilecekleri beceriler kazandırılırken eğitimlerine de katkı sunuluyor.

“AİLELERİMİZİN TALEBİ ÇOK FAZLA”

Toplumun her kesiminin gönlünü alacak projeler yaptıklarını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, "4-12 yaş arasındaki otizmli, down sendromlu ya da farklı gelişme gösteren çocuklarımızı bir günlüğüne buraya getiriyoruz. Evlerinden servisle alıyoruz, burada el becerilerini geliştiriyorlar, oyun oynuyorlar, hoşça vakit geçiriyorlar. Psikolog, sosyolog gibi alanında uzman olan kişilerin gözetiminde oluyorlar. Çocuklar buradayken anne de çarşıdaki işini hallediyor, sağlık için doktora gitmesi gerekiyorsa gidiyor. Anneye biraz mola verdirmiş oluyoruz. Akşam yine evlerine servisle götürülüyorlar. Böylece çocuklarımızın sosyal hayatlarına renk katıyoruz hem de anneleri biraz dinlendirmiş oluyoruz. Her gün farklı grupları alıyoruz buraya. Gördük ki bu hizmet çok büyük bir ihtiyaç. Bu nedenle kentimizin dört farklı bölgesinde daha buralardan açacağız. Çünkü ailelerimizin talebi çok fazla."

“KIZIMI BURADAN ÇIKARAMIYORUZ”

Otizmli 8 yaşındaki Ayşe Nisa'nın annesi Serap Bostan da Çocuk Evi'ne açıldığı günden bu yana geldiklerini belirtti.

Kızının mekanı çok sevdiğini anlatan Bostan, "Kızımı buradan çıkaramıyoruz. Kaşık, bardak tutmayı bilmiyordu, tuvalet eğitimi yoktu. Hepsini burada öğrendi. Sadece çocuklarımızın rahat edebileceği bir yer değil, aynı zamanda aile ortamı olan bir yer. Öğretmenler çocuklarımızın gözünün içine bakıyor. Çocuğum burada rahat olduğu için ben de rahatım, o mutlu olduğu için ben de mutluyum" diye konuştu.

“HER YERE AÇSINLAR”

Down sendromlu 10 yaşındaki Hüseyin'in annesi Fatma Küçükşahin ise Çocuk Evi'nden çok memnun olduklarını dile getirdi.

Küçükşahin, "Çoluğumuza çocuğumuza bırakamadığımız engelli yavrularımızı buraya bırakıyoruz. İşimize, gücümüze bakıyoruz. Burayı açanlardan Allah razı olsun. Öğretmenler çok iyi, oğlum koşarak severek geliyor. Her yere açsınlar ki tüm engelli çocuklar ve anneleri yararlansın." ifadelerini kullandı. (aa.com)

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2018, 17:13
YORUM EKLE