Coronavirüste sevindiren haber

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, her bir derece hava sıcaklığının, coronavirüs yayılma hızını yüzde 3.1 oranında azalttığını söyledi

Coronavirüste sevindiren haber

CiddiGazete- Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Ateş Kara, coronavirüs ile ilgili yeni bir araştırmanın sonucunu duyurdu.

Prof. Kara, yapılan bir araştırmanın sonucunda 25 derece üzerinde hava sıcaklığının coronavirüs salgınındaki bulaşmada azalma sağladığını ve virüsün aktivitesinin düştüğünü söyledi.

Twitter hesabından açıklama yapan Kara, Harvard ve MIT araştırmacılarının, 25 derece üzerindeki hava sıcaklığının coronavirüs bulaşında azalma sağladığı sonucuna ulaştıklarını söyledi.

Kara, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Yeni bir çalışma; Harvard ve MIT'den araştırmacılar 25 derece üzerindeki hava sıcaklığının SARS-CoV-2 bulaşında azalma sağladığını gösterdi. Ancak bu hava sıcakken virüs bulaşmaz anlamına gelmediği için önlemlere devam etmeliyiz. Bir derece yükselme bulaşta %3.1 azalma sağlıyor.”

“AKTİVİTESİ DÜŞÜYOR”

Sosyal medyada vatandaşların sorularını da yanıtlayan Prof. Kara, "25-26 derecenin üzerinde aktivitesi düşüyor ve ayrıca her bir derece ilave yüzde 3.1 avantaj getiriyor, bunlar yine de ciddi avantajlar" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2020, 19:45
YORUM EKLE