CiddiGazete- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Beylikdüzü Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde İçişleri Bakanlığı inceleme başlatmıştı. Beylikdüzü'nde 2015 yılında bir ihale düzenlendi. İhaleyi kaybeden şirket itiraz etti ancak bu itiraz belediye tarafından reddedildi.

Bunun üzerine İçişleri Bakanlığı inceleme yaptı ve raporu savcılığa iletti. Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı da yürüttüğü soruşturma sonucunda, ihaleyi kazanan firmanın haksız yere ihaleyi kazandığını belirterek soruşturmayı davaya dönüştürdü.

İMAMOĞLU'NUN AVUKATINDAN AÇIKLAMA

Ekrem İmamoğlu'nun avukatı Kemal Polat, 5393 sayılı Belediye Kanunu, Kamu Mali Yönetimi ve Kamu İhale Kanunu'na göre İmamoğlu'nun ihale yetkilisi sıfatı taşımadığına dikkat çekti ve şu değerlendirmeyi yaptı:

Ülkücüleri çılgına çeviren fotoğraf Ülkücüleri çılgına çeviren fotoğraf

"Danıştay'ın Ekrem başkanın ihale süreçleriyle ilgili olarak dahli, talimatı, yönlendirmesi, yetkisi, imzası vb bulunmadığını tespit etmesine rağmen dosyanın bir bütün olarak savcılığa gönderilerek, savcılığın bu tespiti gözetmeyerek açtığı bir davadır."

HAPİS CEZASI İSTENDİ

İhaleye fesat karıştırma suçlamasıyla Ekrem İmamoğlu hakkında üç yıldan yedi yıla kadar hapis cezası istendi. Savcılık bununla beraber kamuoyunda tartışma konusu olan, siyasi yasağı da İmamoğlu için ayrıca istedi. Davanın ilk duruşması 15 Haziran’da görülecek.

EKREM İMAMOĞLU'NDAN AÇIKLAMA

Hakkında ihaleye fesat karıştırmaktan yeni bir dava daha açılan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, konuya ilişkin açıklama yaptı.

Twitter hesabından açıklamada bulunan İmamoğlu, 8 yıl önce Beylikdüzü Belediye Başkanı olduğu dönemde gerçekleşen bir ihale nedeniyle yeni bir yargı süreciyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

İmamoğlu, "Oysa bu dosya yıllar önce müfettişlerce incelenmiş ve Danıştay’a gönderilmişti. Danıştay idari açıdan incelemesini tamamladı ve sorun görmedi. İhale işlemlerinde imzam dahi mevcut değil. Ayrıca gerek İçişleri Bakanlığı gerek Danıştay 1. Dairesi kararında hakkımda herhangi bir tespit, suçlama ya da değerlendirme yapılmadı. Buna rağmen, zorlama bir suç yaratılmaya çalışılmakta" dedi. İmamoğlu şöyle devam etti:

"Hakkımızda illa bir şey bulmak isteyenler şimdi konuyu yargıya taşımış. Her ne hikmetse 2 yıldır savcılıkta bekleyen dosya, bir anda davaya dönüşmüş. Bu kötülüklerin nerelerde planlandığını artık 86 milyon çok iyi biliyor. Not: Bu oyunun görünen imzası yine malum müfettişe ait."