CiddiGazete- İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında verilen hapis cezasının arkasında AKP'nin İBB'yi ekonomik gerekçelerle geri alma isteği olduğu belirtildi.

İBB'nin 2023 yılı bütçesi 115 milyar 250 milyon TL olarak onaylandı. İSKİ ile İETT de dahil edildiğinde, toplam büyüklük 163 milyar TL'ye ulaştı. İBB'nin 2023 yılı toplam bütçe geliri ise 95 milyar 250 milyon lira olarak hesaplandı.

İmamoğlu hakkında verilen hapis ve siyasi yasak kararının arkasında AKP'nin İstanbul'u geri alma ve bu bütçeyi tekrar yönetme isteği olduğu iddia edildi. İBB İyi Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, "İstanbul'u ısrarla geri almak istemelerinin sebebi parayı, lojistik imkânları ve sosyal yardım imkânlarını yönetmek. Mesela bir miting oluyor, eskiden İETT otobüsleri bedava çalışırdı. Şimdi böyle bir imkân yok. Onları kullanamıyorlar. Eskiden Yenikapı'da yaptıkları o mitingleri artık yapamıyorlar. Cemaat ve vakıflara aktarılan paralar da kesildi. Bunların hepsini üst üste koyduğunuz zaman orayı bir şekilde tekrar ele geçirme gayreti oluşturuyor. Bunu da hukuku kullanarak baskıyla yapmaya çalışıyorlar. İBB'nin korkunç imkânları var. İstanbul'u kaybeden, Türkiye'yi kaybeder. İstanbul'u kaybettiler, ilk seçimde Türkiye'yi kaybetmek istemiyorlar. O yüzden İstanbul'u bir türlü nasıl geri alabiliriz, bunun derdindeler" dedi.

"RAHATSIZLAR"

İbrahim Özkan, 900 milyon liralık kaynağın İmamoğlu yönetiminde öğrencilere burs, sosyal yardım, süt yardımı olarak verildiğine vurgu yaparak "İBB'nin bu sosyal destekleri halk nezdinde bir değer kazanıyor. Bu durum da mevcut iktidarı rahatsız ediyor. İBB’nin bu denli büyük hareketleri, askıda fatura, çocuklara dağıtılan sütler, yurtlar, 75 bin öğrenciye verilen burslar, kurban bağışları onları rahatsız ediyor. İBB yönetimi yeniden AKP'ye geçerse bu paraları yine kendilerine yakın olan cemaat, vakıf ve derneklere dağıtılacağını düşünmek için kâhin olmaya gerek yok. İBB onların kollarını, kanatlarını kırdı" ifadelerini kullandı. Özkan şunları söyledi:

"İBB ellerindeyken denetimden uzaklardı. Daha kolay para çevrilebiliyordu. Parayı hem ihale hem hizmet boyutuyla kendi yandaşlarına yönlendirebiliyorlardı. Öte yandan bu davanın asıl amacı Ekrem Bey'in siyasi olarak önünü kapatmak. Bir yandan da Ekrem Bey üzerinden 6'lı masanın içine bir bomba bırakmak istediler. Ancak hem 6'lı masadan hem de kamuoyundan bu tepkiyi beklemiyorlardı."