CiddiGazete- Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na suikast yapmak için bir grubun Gürcistan'dan Türkiye'ye girdiği yolunda haberler olduğunu iddia eden gazeteci Merdan Yanardağ hakkında soruşturma açıldı.

Merdan Yanardağ, dün akşam Twitter hesabından paylaştığı bir dizi mesajda, Gürcistan'a firar etmesinin ardından başka bir suçtan tutuklanan ve halen cezaevinde olan Metro Turizm'in sahibi Galip Öztürk'ün "Türkiye'de affedilme karşılığı bu işi" organize ettiğini, suikastın bugünkü Samsun mitinginde olabileceğini ileri sürdü.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Türk Ceza Kanunu'nun 217/A Maddesi'nde düzenlenen "Halkı Yanıltıcı Bilgiyi Alenen Yayma" suçundan dolayı Yanardağ hakkında resen soruşturma başlattı. Merdan Yanardağ "şüpheli" sıfatıyla ifadesi alınmak üzere savcılığa çağırıldı.

YANARDAĞ NE DEDİ?

Merdan Yanardağ, kaynağına güvendiğini belirterek şu mesajları paylaşmıştı:

1- Türkiye'nin siyasal ve toplumsal yaşamını derinden etkileyecek önemli bir olayı, -geç bir saatte de olsa- kamuoyu ile paylaşmak gerektiğini düşünüyorum. Çünkü kaynağıma güvendim. Kemal Kılıçdaroğlu'na suikast yapacak bir grubun Gürcistan'dan Türkiye'ye girdiği belirtiliyor.

2- İddiaya göre, affedilmesinin karşılığı olarak bu işi organize eden kişi ise firari iş adamı Galip Öztürk. Metro Holding ve Metro Turizm'in sahibi Galip Öztürk, uzun süredir bu ülkede (Gürcistan) yaşıyordu. Öztürk, bir kişiyi öldürmeye azmettirme suçundan mahkum olmuştu.

3- Dediğim gibi bu bir iddia. Kesin olduğunu söyleyemeyiz. Özellikle isimler konusunda emin değilim. Ama çok önemli. Düşük olasılıklı bir iddia olsa da devletin bütün güvenlik birimlerinin dikkate almasının gerekli olduğunu düşünüyorum. Kamuoyunun dikkatine sunuyorum.

Merdan Yanardağ daha sonraki saatlerde ise şu mesajları paylaştı:

4- Bugünkü Samsun mitingine dikkat. Suikast girişiminin bu mitingde yapılacağı da ileri sürülüyor. İlgili herkes uyarıyı dikkate almalı.

5- Galip Öztürk'ün avukatı beni aradı. İddiaların doğru olmadığını söyledi. Eğer bir olay olursa bunun müvekkili ile hiçbir ilgisinin olamayacağını özellikle vurguladı. Bunu da aktarmak bir gazetecilik sorumluluğudur. Zaten ben de bir iddiayı paylaştığımızı özellikle belirttim.

GALİP ÖZTÜRK'ÜN AVUKATINDAN AÇIKLAMA

CHP'den 'ön seçim' açıklaması CHP'den 'ön seçim' açıklaması

Galip Öztürk'ün avukatı Evren Topaloğlu Özaltındere, suikast iddialarının ardından yaptığı yazılı açıklamada, iddiayı dile getiren Merdan Yanardağ hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Özaltındere, Galip Öztürk'ün yaklaşık bir yıldır "görüşme kısıtlaması uygulanmak" suretiyle Gürcistan'da tutuklu bulunduğunu da belirtti.