CiddiGazete- Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Kira alacaklarından kat mülkiyeti hukukundan, kanunundan ve komşuluk hukukundan doğan ihtilaflar arabulucuya gidecek ve arabuluculukta daha kısa sürede daha az masrafla çözüme kavuşacaktır” dedi.

Bakan Bozdağ, Bartın Adalet Sarayı yeni hizmet binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, alternatif uyuşmazlık çözüm yollarını da hukuka kazandırma konusunda ciddi adımlar attıklarını belirtti.

Bakan Bozdağ, ilk defa iş davalarında dava şartı olarak zorunlu arabulucuğu getirdiklerini aktaran Bozdağ, şöyle devam etti:

“Bir görelim dedik nasıl işliyor? Zaman içerisinde işleyişin çok yararlı olduğunu görünce ticari uyuşmazlıkları kapsama aldık. Daha sonra 2020 yılında kapsamı biraz daha genişlettik. Tüketici uyuşmazlıklarını da arabuluculuğun kapsamına alan adımlar attık. 2013 Kasım ayından bu yana esasında baktığınızda 3 milyon 119 bin 855 uyuşmazlığın yüzde 69’u arabuluculukta sulhle anlaşmayla neticelendi. Bu ne demek? Bu kadar dosyanın yüzde 69’u yargının üzerinden alındı, yargıya yük olarak gelmedi demek. Daha az masraf demek, ihtilafı büyütmeden küçülterek çözmek demek, aradaki meseleyi daha iyi hale getirerek insanlarımızı mutlu etmek demektir. Biz bu nedenle yeni dönemde de arabuluculuğun kapsamının genişletilmesi konusunda ciddi adımlar atma kararındayız. Uygulama güzel, sonuçlar vatandaşımızı mutlu ediyor daha az zamanda daha az masrafla ihtilafları büyümeden daha kaynağında çözen bu uygulamayı genişletmekte kararlıyız.

Bu çerçevede, Bakanlığımızın şu anda hazırladığı çalışmalar çerçevesinde önümüzdeki dönemde kira alacaklarıyla ilgili ihtilaflar, Toplu Konut Kanunu’ndan doğan ihtilaflar, Kat Mülkiyeti Kanunu’ndan doğan ihtilaflar daha doğrusu ve komşuluk hukukundan doğan ihtilafları arabuluculuğun konusu haline getiriyoruz. Bundan sonra kira alacaklarından kat mülkiyeti hukukundan, kanunundan ve komşuluk hukukundan doğan ihtilaflar arabulucuya gidecek ve arabuluculukta daha kısa sürede daha az masrafla eminim ki çözüme kavuşacaktır.”

TBMM AÇILINCA

Komşuların mahkemeye düşmeden meseleleri halletmesini arzu ettiklerini belirten Bakan Bozdağ, “Esasında bu 3 alanı baktığınızda ikisi doğrudan komşuluk hukukuyla alakalı konu diğer biri de kiracı, ev sahibi onların çoğu da komşu olabiliyor. Dolayısıyla biz kiracılarla ev sahipleri ve komşular arasındaki ihtilafları onları mahkeme kapılarına düşürmeden ve birbirlerini mahkeme kapılarında suçlamadan arabulucu marifetiyle daha erken bir süre içerisinde sorunlarını çözme konusunda yeni bir alternatif çözüm yolunu bunlar için önümüzdeki dönemde ortaya koyacağız. Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldığında bu hazırlıklarımızı, taslak çalışmalarımızı AK Parti Grubuna aktaracağız. Şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

ARABULUCUK SINAVI İLANI

Bakan Bozdağ, arabulucuk sınavıyla ilgili beklentilerin olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“Pek çok avukatımız, ‘Sınav ne zaman yapılacak’ diye Bakanlığa da soruyorlar. Şimdi bununla ilgili de buradan bir açıklama yapmakta fayda görüyorum. Arabuluculuk sınavı ilanı muhtemelen bugün ya da yarın Adalet Bakanlığı sitesinden yayınlanacak. Kota uygulaması yapmayacağız bu sınavda. 70 ve üzerinde başarı elde eden sınava giren herkes arabuluculuk olma hakkını elde etmiş olacak. Tabii arabulucu olmak için eğitimi tamamlama ve sertifika alma zorunluluğu da var. Şimdiden sınava gireceklere hayırlı olmasını cenabı Allah'tan temenni ediyorum ve şimdiden hazırlansınlar. Çünkü arabuluculuk sınavı öyle kolay bir sınav değil. Sınavı hazırlayanlar dahi kazanamadı bu sınavı. Buradan söyleyeyim. Yani sınavı ders veren hocalar kazanamadı. Bu kanunu hazırlayan ustalar kazanamadı ve dolayısıyla bu sınav öyle kolay bir sınav değil. Girenler bilir. Onun için de bütün herkesin bu sınava iyi çalışmasında olduğunu buradan bir kez daha ifade etmek isterim.”

Erdoğan'dan Yunanistan'a bir tepki daha Erdoğan'dan Yunanistan'a bir tepki daha

Adalet Bakanı Bozdağ, konuşmasının sonunda, Bartın Adalet Sarayı’nın hizmete alınmasında, yapımında emeği geçen herkese teşekkürlerini sunarak, Bartın Adalet Sarayı’nın hayırlı olması temennisinde bulundu.