CiddiGazete- Rusya'nın başkenti Moskova'yı kana bulayan teröristlerden birinin İstanbul'dan paylaştığı fotoğrafların ortaya çıkmasının ardından bir Türk yetkili açıklama yaptı.

İngiliz haber ajansı Reuters'a adının açıklanmaması kaydıyla konuşan Türk güvenlik yetkilisi, geçen hafta Moskova'da ölümcül bir saldırı gerçekleştiren kişilerden Tacikistan uyruklu olanın "Rusya'da oturma izinlerini yenilemek için kısa bir süreliğine Türkiye'ye giriş yaptıklarını ancak radikalleşmelerinin burada gerçekleşmediğini" söyledi.

İran'ın saldırısı yakın İran'ın saldırısı yakın

Yetkili, saldırganlar hakkında herhangi bir tutuklama emri bulunmadığını, yani Türkiye ile Rusya arasında serbestçe seyahat edebildiklerini belirtti ve saldırganların uzun süredir Moskova'da yaşadığını sözlerine ekledi.

Yetkili, saldırganlardan ikisinin 2 Mart 2024 tarihinde aynı uçakla Moskova'ya gitmek üzere Türkiye'den ayrıldığını kaydetti.

TURİST GİBİ GEZMİŞ

Rus haber ajansı Ria Novosti, Feridun Şemsettin isimli teröristin İstanbul'da çekilen fotoğraflarını paylaşmıştı. Teröristin 23 Şubat'ta Instagram hesabında paylaştığı fotoğraflarda Aksaray'ı gezdiği ve Fatih Camii'ne gittiği görülüyor.

Teröristin turist gibi gezdiği İstanbul'da serpme kahvaltı keyfi yapması da dikkat çekiyor.

8 aylık bir bebeği olduğu belirtilen 36 yaşındaki adam, ifadesinde Rusya'da bir fabrikada çalıştığını anlatmıştı.

IŞİD'in üstlendiği kanlı saldırıyı düzenleyen 4 terörist, çıkarıldıkları mahkemede tutuklanmıştı.

IŞİD tarafından üstlenilen saldırıda 140'tan fazla kişi ölmüş, onlarca kişi de yaralanmıştı.