DEVA Partisi’nden Bahçeli’ye tepki

DEVA Partisi’nden Mustafa Yeneroğlu, “Ana muhalefet partisi liderine, insan hakları çağrısında bulunan 805 yurttaşa ve yine HDP mensuplarına yönelik bu nefret söylemlerini kınıyorum” dedi

DEVA Partisi’nden Bahçeli’ye tepki

CiddiGazete- DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Cumhur İttifakı ortakları AKP ve MHP’yi eleştirdi.

“İktidar partisi ve ortağının söylemlerine, ayrımcı ve tehditkar dil giderek daha fazla hakim olmaya başlamıştır” diyen Yeneroğlu, “Ana muhalefet partisi liderine yöneltilen tehditler henüz hafızalardan silinmemişken, iktidar ortağının ‘805 Yurttaş’a yönelik ağır isnat, hakaret ve tehditlerini kaygıyla takip ettim” ifadelerini kullandı.

‘805 YURTTAŞ’ İMZALI BİLDİRİ

Mustafa Yeneroğlu açıklamasını şöyle sürdürdü:

“10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü vesilesiyle ‘805 Yurttaş’ imzalı bildiride; ayrımcılığın son bulması, HSK’nın yeniden yapılandırılması, ayrımcı olmayan bir af kanununun gündeme alınması, muhalif aydınlar, gazeteciler, siyasetçiler için özgürlük, KHK ile ihraç edilenlere yönelik düzenleme, kayyım uygulamalarına son verilmesi, İstanbul Sözleşmesi’nin gereği gibi uygulanması, çevre ve kültürel mirasın korunması gibi haklı taleplerde bulunulmuştur.

Demokratik bir hukuk devletinde olmazsa olmaz olarak gördüğüm temel hak ve özgürlüklere yönelik bu bildirideki çağrıya katılmamak mümkün değil. Elbette katılmayabilirsiniz de.

Ancak, şiddet çağrısında bulunmayan, herhangi bir suçu veya suçluyu övmeyen ve toplumun her kesiminden 805 yurttaşın üzerinde uzlaşabildiği bir insan hakları çağrısı niteliğindeki bu metin nedeniyle imzacı vatandaşlarımıza kimse hakaret ve tehdit edemez. Hiç kimse vatandaşlarımızı görüşleri nedeniyle aşağılayamaz, onlara karşı nefret dili kullanamaz. Kaldı ki, anayasal haklarını kullanan yurttaşlarımıza yönelik, ağır hakaretlerin içerikleri nedeniyle suç oluşturduğu açıktır.

Ana muhalefet partisi liderine, insan hakları çağrısında bulunan 805 yurttaşa ve yine HDP mensuplarına yönelik bu nefret söylemlerini kınıyorum.”

‘SORUMSUZ SİYASİ ÜSLUP’

Mustafa Yeneroğlu, “Demokrasiyi ve hukuku yok sayan bu sorumsuz siyasi üslup toplumsal huzurumuzu hedef almakta, demokratik tepki kültürünü şeytanlaştırmaktadır. Ayrımcı nefret dilinin siyasi kültürümüze daha fazla egemen olmasına hep birlikte engel olmamız gerekmektedir.

Zorbalıkla insanları hizaya getirme ve susturma çabasına karşı demokrasi kültürünü ve hukuk devleti bilincini hep birlikte savunmalıyız” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE