HDP’li Leyla Güven'e soruşturma

HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven hakkında, Diyarbakır'da yaptığı açıklamada "terör örgütü propagandası" yaptığı için soruşturma açıldı

HDP’li Leyla Güven'e soruşturma

CİDDİGAZETE

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven hakkında, HDP önünde nöbet tutan anneler ile ilgili konuşması nedeniyle “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla soruşturma başlattı.

Leyla Güven, Diyarbakır’da yaptığı konuşmada, “Oraya giden anneler de bizim annelerimizdir. Anneler bizim kutsalımızdır. Hiçbir şekilde söyleyecek sözümüz yok. Bu annelere bu ülkeye kalıcı bir barış getirilmesi için çalışma düşer. Bugün iki anne kamuoyundan özür dileyerek geri çekilmişler. Bu devam edecek çünkü savaşın sebebi HDP değildir. Savaşı çıkaran zihniyet Kürt sorununu çözümsüz bırakan zihniyettir. Bu sürdüğü sürece gerillaya katılım da olacak savaş da olacak çatışmalar da...” ifadelerini kullanmış, “Bunların tamamının ortadan kalması için HDP mücadelesini yükseltiyor. Anneler çözümü savaşta ısrar edenleri kapısında aramalıdırlar. HDP var olduğundan bu yana hep çözümden, demokratik müzakereden ve Türkiye bütünlüğü içerisinde sorunun çözümünden yana oldu” demişti.

İYİ PARTİ AÇIKLAMA YAPTI

Leyla Güven’in sözlerinin ardından İYİ Parti bir açıklama yaparak, “Türkiye Büyük Millet Meclisi, Hakkâri Milletvekili Leyla Güven’in dokunulmazlığını derhâl kaldırmalıdır” çağrısında bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2019, 22:24
YORUM EKLE