Karamollaoğlu: Üçüncü ittifak olabilir

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, "Seçim kanunuyla şartlar değişti. Üçüncü ittifak olabilir. Bunu kamuoyuna ilk defa açıklıyorum” dedi

Karamollaoğlu: Üçüncü ittifak olabilir

CiddiGazete- Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, "Seçim kanunuyla şartlar değişti. Üçüncü ittifak olabilir. Bunu kamuoyuna ilk defa açıklıyorum” dedi.

Temel Karamollaoğlu, KARAR TV’de Taha Akyol ve Elif Çakır ile “Gündem Özel” programında gündemi değerlendirdi.

GÜLTEKİN UYSAL

Karamollaoğlu, Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal'ın, “Türk Milleti’nin cumhurbaşkanı adayı ile ilgili beklentisinin 3 ölçüsü var: 20 yıllık AK Parti döneminde sorumluluğa ortak olmamış olmak, seçilebilirlik ve seçim sonrası 20 yılda AK Parti tarafından ‘devr-i sabık’ muamelesine maruz kalan T.C. Devleti’ni kurucu bir ruhla yeniden tesis etme yetisi" sözlerine ilişkin şunları söyledi:

"Ben bunun düşünülerek, planlı bir tarzda söylenen bir söz olduğu kanaatinde değilim. İnşallah öyledir. Biz bilemeyiz kendisinin ne düşündüğünü. Ani bir çıkış. Kendisine göre bazı değerlerin önemli olduğunu ifade etmek istiyor. Bunu irdelemenin şu andaki ortama bir faydası olmayacağı kanaatindeyim. Kendisi de şöyle veya böyle bir düzeltme yapmış. 'Benim kastım altılı masa değil' demiş."

Karamollaoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

ESKİ AKP'LİLER

"Davutoğlu ve Babacan isimlerini gündeme getirerek söylemiyorum. Geçmişte AK Parti içerisinde bulunmuş ve o dönemde birtakım endişe yaşayan insanlar tepki göstermemişler, beklemişler, sonuç ne olacak diye beklemişler. Arkasından da 'Bu iş böyle olmayacak' demişler. Bundan dolayı arkadaşlarımızı itham etmek yerine bu yanlışlıkları görüp bunu bir erdem olarak kabul etmemiz gerekir."

SEÇİM YASASI

"Bu normal bir seçim olacak. Herkesin oyu kendisine. Üç oy almışsa üç, 300 oy almışsa 300 oy hesaba katılacak. Bu iktidarın kendi aleyhine olacağını düşündüğü için yaptığı bir değişiklik. Dün öyle düşünmüyordu. Kendisinin bundan yararlanamayacağını gördüğü için değiştirdi. Korkunun ölüme faydası yok. Korkuyorlarsa artık dikiş tutturamazlar.

Şu an seçime gitse kazanamayacakları gözüküyor. ‘Seçime kadar ben şartları düzelteyim’ diye düşünüyor. Ama her geçen gün ekonomi kötüleşiyor, işsizlik artıyor, enflasyon yükseliyor, dış borç artıyor, dış ticaret açığı artıyor. Düzelen bir şey yok. ‘Rusya ve Ukrayna'nın arasını bulayım’ diyerek de kimseden bir alkış almıyor.

Yüzde 15'lik AK Parti'den kopmuş bir kitle var. Bunlar neden koptuklarını tam olarak bilmiyor ama ekonomi en önemli etken gibi gözüküyor. Adalet önemli bir etken olarak gözüküyor. Dış politika önemli bir etken değildir. Ama siz elinizdeki bütün kanalları, gazeteleri, televizyonları bu yönde kullanırsanız bunun bir etkisi olacaktır. Ama bu AK Parti'yi kurtarmayacaktır. Tayyip Bey resmi gayri resmi bir yol bulmaya gidiyor."

ÜÇÜNCÜ İTTİFAK

"AK Parti'den kopan yüzde 15'lik kesim AK Parti'nin memleketin sorunlarını çözemediğini gördü. Herkes yanlışı gördü ancak bunu düzeltme konusunda bir ittifak sağlayamadı. Biz de dahil olmak üzere arayışta olacağız. Zaman içerisinde bir neticeye varacağız. Eski sistemde, ittifak eden partiler önce tek oymuş gibi ittifaklar arasında bölünüyor sonra milletvekilleri çıkıyor ve milletvekilleri kendi aralarında pay ediliyordu. Şimdi o avantaj kalktı. Yeni yollar aramak icabet eder. Seçim kanunuyla şartlar değişti. 3. ittifak olabilir. Bunu kamuoyuna ilk defa söylüyorum."

SERT İFADELER

"Türkiye çok fazla kutuplaştı. Ahlaki olmayan, gerçeklerle bağdaşmayan ve bir politikacıya yakışmayan ifadeler kullanılıyor. Ne demek zillet ittifakı? Ağızdan çıkan laf, o sözü söyleyeni temsil eder. Zillet ittifakı diyen kendisi önce zillete batmış demektir. Siz bunu başkalarını kötülemek için söylerseniz bunun hiçbir kıymeti olmaz, bu siyasi ahlaka yakışmaz. Siyasetin de bir ahlakı var. Ağzınıza gelen her şeyi söylemek caiz değildir. Bu Müslümanlığa hiç yakışmaz. Bir de yalan ve iftira. Hayret ediyorum, bu kadar yalanı devletin tepesindeki adamlar nasıl söylüyor? ‘Bu masanın altında PKK da var’ diyorlar. Bu kadar şerefsizlik olmaz. Eğer bir insan iddia eder ve ispat edemezse her türlü hakarete layık demektir. Siyasette bu kadar adi ifadeler kullanılmaz. Kendilerini bitiriyorlar. Allah yalan söyleyenin belasını verir. Ben bu tavrı anlayamıyorum. İnançlı olduklarını iddia ediyorlar, cami yapıyorlar, imam hatipleri artırıyorlar. Neden orada öğrendiklerini uygulamıyorsun."

CEMAL KAŞIKÇI DAVASI

"Bir suç nerede işlenmişse oradaki yerel mahkemeler tarafından araştırılır, mahkeme ona göre karar verir. Ekonomide ipin ucunu kaçırdık. Acaba Suudi Arabistan'dan bize bir şey gelir mi diye düşünülüyor. Tek bir endişe var, acaba İslam ülkelerinden bize bir kaynak gelir mi?"

FAİZ POLİTİKASI

"19 yıldır iktidardalar. Faiz haramdır. Bugüne kadar devlet politikasında bunu nas olarak görmeden bugüne kadar getirdiler. Tayyip Bey'in fikirleri gündeme göre değişiyor. Bunlar oy kaygısıyla seçmene verilen mesajlar."

CUMHURBAŞKANI ADAYI

"Herkesi kucaklayacak, ayrım yapmayacak, insanların tamamının geçim sıkıntısını ortadan kaldıracak bir insana ihtiyaç var. Altılı masa bugün cumhurbaşkanı adayını açıklarsa bu, 'Ben varım. Beni paramparça edin' demek olur. Niye cumhur ittifakı kendi adayını açıklamıyor? Erken buluyor. Hiçbir parti 14 ay önceden adayı açıklamaz. Hiç bilinmeyen bir kişiyi getirip, ‘Bu bizim adayımız’ demek olmaz. Benim kanaatim bu yönde. Mantıklı olan aday, halkın çoğunluğunu tasvip edeceği ister sağda olsun, ister solda olsun, ister milliyetçi olsun, toplumda güven telkin ediyor olması önemlidir. Toplum, 'Bu şahsın yönettiği ülkede ben haksızlığa uğramam' demeli. İlk turda aday gösterdiğimiz kişinin seçimi kazanması kanaatindeyim."

ERDOĞAN KAZANAMAZSA...

“Tayyip Bey artık Meclis'te yok. Genel başkanlığı da elinde iktidar gücü olmadan hiçbir şey ifade etmez. Tayyip Bey seçimi kazanamadığı zaman bütün gücünü kaybeder. Gücü devlet imkânlarından geliyor. Önümüzdeki seçimler öyle ya da böyle Türkiye'yi değiştirecek. Ya despotik yola gireceğiz ya demokratik ortamı el birliğiyle inşa edeceğiz."

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2022, 22:06
YORUM EKLE