CiddiGazete- MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, seçim sürecinde Cumhur İttifakı'nda neler olduğunu yazdı.

"Son günlerde herkes Millet İttifakı'nı konuşurken Cumhur İttifakı'nda neler oluyor? Sabah saatlerinde Cumhur İttifakı'nın genişleme çabasını, bünyesine aldığı partilere verecegi milletvekilli sayı, şehir ve sıralarını, sürpriz Adayları... Velhasıl çok şeylerin birazını yazalım" ifadelerini kullanan Mehmet Ali Kulat, Cumhur İttifakı'nın seçim stratejilerine ilişkin de görüşlerini paylaştı. Kulat'ın paylaşımları şöyle:

1. Cumhur İttifakı'nın en tartışılan konusu; MHP geçmişte olduğu gibi seçime ayrı mı? Yoksa seçilecek yerlerden iki grup kuracak kadar isim Ak Parti listelerinden mi girsin? Farklı görüşler tartışılsa da; hatta her iki partiden iki hukukçu formül çalışsa da ayrı girilecek gibi...

2. Cumhur İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan'a destek açıklaması yapan Hüdapar'a Diyarbakır 2. sıra, Batman 2. sıra, Van 3. sıra ve artı 5 riskli yerler şeklinde 8 MV sırası iddiası Ak Parti'de neredeyse netleşti deseler de biraz daha çalışılacak gibi...

3. Cumhur İttifakı’nda yer alan BBP'nin seçime kendi listeleri ile ayrı gireceği yönündeki haberler hibrit bir beraberliğe dönüşebilir. BBP cenahından beklenti, seçilecek yerlerde 8 civarında MV... Ancak Ak Parti tarafı bu talebi karşılamaktan simdilik çok uzak.

3. Cumhur İttifakı ortaklığı devam eden BBP'nin Ak Parti listelerinden en az 8 kişinin seçilecek yerlerden yer alma arzusu Ak Parti tarafından karşılanması çok zor bir talep olarak ifade ediliyor. BBP'nin ittifak içi ama kendi listesi ile seçime girmesi muhtemel...

4. AK Parti, Ses Parti Genel Başkanı Ayhan Bilgen için Kars 1. sıra, partiden 3 ismi de farklı yerlerde listelere koyma fikri Kars yerine İstanbul 3. bölge şekline evrilebilir. Altan Tan için de Doğu Güneydoğu konuşulsa da Adana- Mersin'den biri muhtemel.

Ömer Çelik'ten Meral Akşener'e suçlama Ömer Çelik'ten Meral Akşener'e suçlama

5. Cumhur İttifakı'nın resmi olmasa da ortağı gibi destek veren Anavatan Partisi Genel Başkanı İbrahim Çelebi, memleketi Kırıkkale liste başı yerine Muğla 2. sıra olabilir. Partide başka isimlere Ak Parti içinde seçilecek yer verilmesi çok muhtemel görülmüyor.

6. AK Parti 3. dönem kuralını işletmeyecek. Bu durum özellikle üst bürokrat istifalarını frenledi. Partiye aday başvuruları eskiyle kıyaslanamaz sayıda düşük. Bu durum moral ve motivasyon sıkıntısı olmasın diye hem süre uzatıldı hem de müracaat teşviki yapılıyor.

7. Cumhur İttifakı'nın amiral gemisi Ak Parti'de bakanların tamamına yakını milletvekili listelerine girme hazırlığı yaparken; memur istifa süresini geçiren bazı bürokrat, bakan yardımcısı ve başdanışmanlar emeklilik dilekçesi ile bu engeli aşıp müracaat edebilir.

8. (Şimdilik) Son olarak Ak Parti ve MHP'de genel merkez üst yöneticilerinin tamamına yakını listelerde en iyi yerlerde olabilecek gibi dursa da Ege Bölgesi ve deprem bölgesi sürprizleri, bir de emekli asker isimler... Çok kulis var da... Şunun şurasında ne kaldı ki.