CiddiGazete- İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in 31 Mart 2024 tarihinde yapılması beklenen yerel seçime ilişkin “81 ilde aday çıkaracağız” sözlerine CHP’den ilk değerlendirme geldi.

Milliyet’ten Mehtap Gökdemir’in haberine göre, adını vermek istemeyen bir CHP yetkilisi, Akşener’in bu açıklamalarına rağmen seçim işbirliğinin devam edeceğine inanıyor.

CHP’li yetkilinin açıklamaları şöyle:

“Erdoğan’a karşı olma hissi İyi Parti seçmeninde çok güçlü. Yerel seçimde oy oranı değil kazanılan belediye sayısının bir önemi var. Her iki ittifakta da büyük partiler etrafında seçmen kümelenecektir. Tek başlarına girerlerse belediye kazanamazlar. Tek başına aday çıkartacak, hiçbir yerden belediye başkanı çıkartamayacak ama CHP’nin adaylarına da kaybettirecek. Bunu bir intihar olarak görürüm.

Bence biraz el yükseltmeye çalışıyor. İki amacı var bu çıkışın: Birincisi parti içine mesaj var, parti içini konsolide etmeye çalışıyor. İkincisi de pazarlık payını, gücünü yükseltmeye çalışıyor.

Akşener bu ifadeleri kullandı mı? Akşener bu ifadeleri kullandı mı?

Şimdi partiler kendi iç sorunlarıyla ilgileniyorlar. CHP kurultayından sonra kasım ve aralık ayında iş birliği masası kurulur. Bence yerel seçimde işbirliği için kapıyı tam kapatmadı, sadece sert örttü kapıyı. Biraz parti içine dönük mesajlar bunlar. Öbür türlü intihar olur.”