CiddiGazete- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani'nin davetiyle başkent Doha’ya gitti.

Masadan kalksam, bazıları kurban keser Masadan kalksam, bazıları kurban keser

Erdoğan’ı burada Katar Spor ve Gençlik Bakanı Salah bin Ghanim Al Ali, Türkiye'nin Doha Büyükelçisi Mehmet Mustafa Göksu ve diğer ilgiler karşıladı.

SİSİ İLE GÖRÜŞTÜ

Türkiye'nin son dönemde gergin ilişkilere sahip olduğu ülkelerle ilişkileri normalleştirme yönünde attığı adımlar dikkat çekerken, bugün Katar'da yeni bir gelişme yaşandı.

Erdoğan, Doha'da Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani'nin liderlere verdiği resepsiyona da katıldı. Erdoğan burada daha önce "katil, darbeci" dediği Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ile görüştü.

MUHALEFETTEN TEPKİ

Erdoğan ve Sisi'nin görüşmesine muhalefetten sert tepki geldi. CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, Erdoğan ve Sisi'nin görüşme fotoğrafını sosyal medyadan paylaşarak, "Erdoğan 'Ben böyle bir kişiyle asla görüşmem. Görüşenler de tarihte farklı bir şekilde değerlendirilecektir' diyerek katil ilan ettiği Sisi ile görüştü. Biz bunca derdi niye çektik? Bunca şehit niye verdik Erdoğan?" ifadelerini kullandı.

MISIR'DA NE OLDU?

Mısır'da Temmuz 2013'te askeri darbe gerçekleştirildi. Seçimle iş başına gelen Muhammed Mursi, darbeyle görevinden alınıp hapse atıldı. Yerine önce Adli Mansur sonra ise darbenin askeri mimarı Abdülfettah El Sisi geldi. Sisi'den sonra Türkiye-Mısır ilişkileri en sıkıntılı dönemini yaşamaya başladı. İki ülke karşılıklı olarak elçilerini geri çekti.

ERDOĞAN SERT İFADELER KULLANMIŞTI

Darbe sonrası Cumhurbaşkanlığı koltuğuna geçen Sisi ile ilgili Erdoğan sert ifadeler kullanmıştı. 2019 yılında, BM Genel Kurulu'na katılan Erdoğan, resmi yemek programında Sisi ile aynı masada bulunmamak için yemek davetine katılmamıştı.

Erdoğan, yemeğe katılmamasıyla ilgili yöneltilen sorular üzerine, "Aynı masaya oturup darbecileri meşrulaştırmam" cevabını vermişti.

Erdoğan, katıldığı bir televizyon programında da Sisi için "Tiran" benzetmesini yapmıştı. Bu açıklama üzerine Mısır, Erdoğan'ı protesto etmişti.