CiddiGazete- Yıllar sonra Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkilerin direkt hale gelmesi konuşulurken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad arasında yeni bir gelişme yaşandı.

Altılı Masa sonrası ortak bildiri Altılı Masa sonrası ortak bildiri

İktidara yakınlığıyla bilinen Hürriyet Gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, "Şangay Beşlisi" olarak bilinen Şangay İşbirliği Örgütü Zirvesi için dün Özbekistan'a giden Erdoğan'ın son MKYK toplantısında şunları söylediğini aktardı:

"Keşke Esed Özbekistan'a gelseydi, görüşürdüm. Ama o oralara gelemez. Onun yüzünden, onun tutumundan dolayı Suriye bölünmek üzere. O kendi iktidarını korumak için muhaliflerle savaşa tutuştu. Kendi iktidarını korumayı tercih etti. Kendi kontrol ettiği alanları korumayı düşündü. Ama büyük toprakları koruyamadı."

İKİ KEZ TEKRAR ETTİ

Selvi, bu sözlerden sonra Erdoğan'ın bir kez daha "Keşke Özbekistan’a gelseydi, görüşürdüm" dediğini ve şöyle devam ettiğini söyledi:

"Bunları yüzüne karşı söylerdim. Biz o zaman kendisine 'Bak, böyle yaparsanız Suriye bölünür' dedik. O muhalifler için bunlar kalabalık ama silahları yok diye düşündü. Bizim uyarılarımızı dikkate almadı. Ama oraya Amerika'nın, Rusya'nın gireceğini düşünmedi. Kendi iktidar alanını korumayı tercih etti ama Suriye'nin büyük topraklarını koruyamadı."