CiddiGazete- TBMM Genel Kurulu, 27. Dönem 6. Yasama Yılı’nın başlaması dolayısıyla Meclis Başkanı Mustafa Şentop başkanlığında özel gündemle toplandı. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yasama yılı açılış programına katılarak bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

- Elde ettiğimiz tecrübeler ışığında sistemi, eksikliklerini tamamlayacak, güçlü yönlerini tahkim edecek bir anlayışla daha da geliştirmeyi planlıyoruz.

- İçimizde uhde kalan bir diğer konu yeni anayasadır. Ülkemizi sivil, yeni, demokratik, kapsayıcı bir anayasaya kavuşturmaktır. Yeni anayasa konusunda 2013 ve 2021 yılında yaptığımız çağrılar, maalesef bu kazanıma yetmedi.

- Yeni dönem Meclisimizin, Türkiye’yi hakkı olan yeni anayasayla buluşturarak, darbe dönemlerinin son izini sileceğine inanıyorum.

- Teröristlerin giriştikleri tek tük eylem teşebbüsleri, bu hainlerin son çırpınışlarıdır. Güvenlik güçlerimizle teröristlerin her an ensesindeyiz.

SIKINTILARIN FARKINDAYIZ

- Ülkemize kazandırdığımız asırlık eser ve hizmetler de geri kalmışlık, yokluk ve yoksulluğu da ortadan kaldırmıştır. Eğitimden sağlığa, spordan sosyal desteklere her alanda hayatına dokunmadığı tek bir insanımız yoktur.

İyi Parti'de ilk il kongresi pazar günü İyi Parti'de ilk il kongresi pazar günü

- Yaşanan sıkıntıları, dalgalanmaları görmezden gelmiyoruz. Döviz kurundaki yükseliş ve enflasyondaki artıştan dolayı kayıplarını gayet iyi biliyoruz. Bunların önüne geçecek tedbirleri almaya başladık.

- Enflasyondaki artışın neden olduğu kaybı önlemek için asgari ücreti, memur ve emekli maaşlarını yılbaşında ciddi oranda artırdık. Temmuz ayında daha ileri taşıdık. Yeni yılbaşında tekrar gözden geçireceğiz.

- Yılbaşında ücretlilerin durumlarını, kayıplarını telafi edecek şekilde gözden geçireceğiz, enflasyonun altında ezilmelerine izin vermeyeceğiz.

ABD VE YUNANİSTAN'A TEPKİ

- Kıbrıs’ta iki ayrı devlet ve halk vardır. Ambargolara son verilmeli ve tanınma ve meşruiyete dair verilen sözler tutulmalıdır. ABD’nin GKRY yönelik silah ambargosunu kaldırma kararını kabul etmiyoruz.

- Ege adalarını silahlandıran Yunanistan’ın teşvik edilmesi de müttefikle bağdaşmaz. Biz Yunanistan’ın kimler tarafından üzerimize salındığını gayet iyi biliyoruz. Oynanan oyunun farkındayız. Yunanistan yönetimine kışkırtmalardan uzak durmasını tavsiye ediyoruz.

- Dış politikadaki açılımımızı bazı çevreler eksen kayması olarak göstermeye çalışıyor. Bu kendi eksenini tahkim etmektir.

ERDOĞAN, BAHÇELİ İLE GÖRÜŞTÜ

Erdoğan, konuşmasını tamamladıktan sonra AKP’li ve MHP’li milletvekilleri ayakta alkışladı. İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu’nun talimatıyla İYİ Parti grubu da ayağa kalkıp alkışladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından Bahçeli ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile bekleme odasında bir süre sohbet etti. Genel Kurul’dan birlikte çıkan Erdoğan ve Bahçeli, Şentop’un makamına geçti. Erdoğan, buradaki görüşmenin ardından TBMM’den ayrıldı. Şentop, Erdoğan ve Bahçeli’yi araçlarına kadar uğurladı.