CiddiGazete- Rusya'nın başkenti Moskova'da yaklaşık 10 saat süren görüşmenin ardından Karabağ konusunda taraflar ateşkes konusunda anlaşmaya vardı. Dağlık Karabağ’da Azerbaycan ve Ermenistan bugün saat 12.00’den itibaren ateşkes uygulayacak.

Bakü ve Erivan, ateşkesin yürürlüğe girmesinden sonra, Dağlık Karabağ’daki cenazelerin ve esirlerin değişimi konusunda anlaştı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Dağlık Karabağ'da insani ateşkesin sağlanmasına ilişkin Moskova'ya davet edilen Ermenistan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanlarıyla süren görüşmelere ilişkin açıklama yaptı.

Lavrov, "Ermenistan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanları 10 Ekim öğleden sonra saat 12.00'den itibaren ateşkesi kabul ettiler" açıklamasında bulundu.

Sergey Lavrov, toplantının ardından kameralar karşısında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Azerbaycan ve Ermenistan, AGİT Minsk Grubu eşbaşkanlarının arabuluculuğuyla, çözümün ana prensipleri temelinde barışçıl bir çözüme mümkün olan en kısa sürede ulaşmak amacıyla esaslı müzakerelere başlıyor."

İŞTE ANLAŞMA METNİ: