CiddiGazete- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) seçimleri erteleme yetkisi olmadığını söyledi.

Habertürk yazarı Bülent Aydemir’e konuşan Kılıçdaroğlu, seçimlerin ertelenmesi konusunda yaşanan tartışmalar hakkında şunları söyledi:

“Parlamento çalışıyor zaten. Bir talebiniz varsa oraya getirin. Ancak kararı YSK üzerinden almayı planlıyorlarsa ve YSK, ‘bu şartlarda sağlıklı seçim yapamayız’ derse kapısına kilit vurmak lazım. Bu teknolojik imkânlarla nasıl seçim yapamıyoruz dersin? Bugünün şartlarında telefonunuzdaki GPS sinyalinden anında yeriniz dahi belirleniyor. YSK böyle bir karar alırsa açık söylüyorum; bu, demokrasiye darbedir. Hukukun üstünlüğüne vurulmuş bir darbedir. Hiçbir hakim böyle bir kararın altına imza atmaz.

Seçim zamanında, 18 Haziran’da yapılacak. Önümüzde bunun için 4 ay var. Eğer daha önce seçim yapmak istiyorsa yetkisini kullanıp Meclis’i feshetmesi gerekir.

Daha önce biz 6 Nisan’dan önce yapılacak bir seçime sıcak bakıyoruz demiştik. 6 Nisan’da sandığı vatandaşın önüne koymaya varız demiştik.”

SİNE-İ MİLLET SEÇENEĞİ

Bülent Aydemir yazısında, Kılıçdaroğlu’nun seçimi geri bırakabilmek için Anayasa’daki savaş hali hükmüne rağmen YSK’nın, “sağlıklı seçim yapamayız” kararı alması durumunda sine-i millete dönme seçeneğine pek sıcak bakmadığını kaydetti.

Bu konudaki sorusu üzerine Kılıçdaroğlu’nun “Öyle bir şey olmaz. YSK, seçimi erteleyemez. Bunun için yetkisi yok. Seçim zamanında yapılacak” dediğini yazdı.

MİLLET İTTİFAKI'NIN TAKVİMİ

Kılıçdaroğlu’na Millet İttifakı’nın görüşme takvimini de soran Bülent Aydemir bu konuda şunları yazdı:

CHP'den kamuya personel alımı eleştirisi CHP'den kamuya personel alımı eleştirisi

“Deprem, doğal olarak herkesin hayatının akışını değiştirdi. Vatandaşlarımızın acılarını paylaşmaya, yaralarını sarmaya odaklandı bütün toplum… Ancak bir yandan da ülke meselelerinin çözüm adresi olan siyasetteki gelişmeler merak ediliyor.

Kılıçdaroğlu’na, Altılı Masa'nın 13 Şubat’ta yapılacak olan ancak deprem nedeniyle ertelenen toplantısını ve cumhurbaşkanı adayının açıklanması takviminde bir değişiklik olup olmadığını sordum. Kılıçdaroğlu, “Biliyorsunuz 13’ünde Saadet Partisi ev sahipliğinde toplanacaktık. Deprem nedeniyle erteledik; altı lider sahaya indi. Önümüzde günlerde Temel Bey bir liderler turu yapabilir. Sonrasında toplanacağız” dedi.

Altılı Masa'daki sorunların çözülüp çözülmediği konusunda Kılıçdaroğlu, “Sorunlar görüşülüp aşılır, problemler çözülür. Öyle büyük bir problemimiz yok” değerlendirmesini yaptı.”