Gül'ün istifasında 'Kaşıkçı' iddiası

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Cemal Kaşıkçı dosyasının Suudi Arabistan'a devredilmesini reddeden eski Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün istifaya zorlandığını iddia etti

Gül'ün istifasında 'Kaşıkçı' iddiası

CiddiGazete- Gazeteci Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018'de İstanbul'da Suudi Arabistan Konsolosluğu'nda katledildi. Cemal Kaşıkçı'nın cesedi bulunamazken, Suudi gazetecinin naaşının asitle eritilerek yok edildiği iddia edildi.

Milli İstihbarat Teşkilatı'nın çalışmaları sonucunda Kaşıkçı'nın vahşice katledilmesine yönelik dünyayı sarsan çarpıcı detaylar ortaya çıkartıldı.

VELİAHT PRENS CİNAYETİN EMRİNİ VERMEKLE SUÇLANDI

Öte yandan başta Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere kamuoyunda çok sayıda kişi, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman'ı Kaşıkçı cinayetinin emrini veren kişi olarak işaret etti.

Türkiye'de Cemal Kaşıkçı cinayeti davası sürerken Suudi Arabistan'da yapılan yargılamalarda Kaşıkçı'nın çocuklarının "katilleri affetmesi" üzerine Eylül 2020'de idam cezasına çarptırılan beş zanlı yalnızca 20 yıl hapis cezası aldı. Diğer üç zanlı ise 7 ila 10 yıl arasında hapis cezasına çarptırıldı.

Türkiye'de yürütülen davada ise Mart ayında 26 sanıklı davada savcı yargılamanın durmasını ve dosyanın Suudi Arabistan'a devredilmesini talep etmiş, 7 Nisan'da görülen 12 dakikalık duruşmada dosyanın Suudi Arabistan'a devrine karar verilmişti.

"ABDÜLHAMİT GÜL DOSYAYI SUUDİ ARABİSTAN'A DEVRETMEK İSTEMEDİĞİ İÇİN İSTİFAYA ZORLANMIŞ"

Yargılamanın devrine yönelik tepkiler dinmezken, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, çarpıcı bir iddiayı sosyal medya hesabından paylaştı.

Muharrem Erkek, "Saray İktidarı, Cemal Kaşıkçı dosyasıyla birlikte yargı yetkisini ve aslında egemenlik hakkını bir avuç dolar için devretti. Gerçek beka sorunu budur. Bu konudaki iddialar ise oldukça vahim: Önceki Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Kaşıkçı dosyasını Suudi Arabistan'a devretmeye yanaşmadığı için gözden çıkarılmış ve zorla istifa ettirilmiş. Yerine devri onaylayacak bir Bakan atanmış. Saray İktidarı ülkemizin itibarını satacak kadar acz içinde..." ifadelerini kullandı.

ABDÜLHAMİT GÜL'ÜN YERİNE BEKİR BOZDAĞ ATANMIŞTI

28 Ocak'ı 29 Ocak'a bağlayan gece yarısı Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'yle Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün istifa ettiği, yerine Bekir Bozdağ'ın atandığı bildirilmişti. Bozdağ, dosyanın Suudi Arabistan'a devredilmesinin kanunlara uygun olduğunu savunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2022, 05:11
YORUM EKLE