Muharrem İnce: Dolar 50 lira olur

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce: “Erdoğan bir daha seçilirse dolar 10 lira olur dedim. Seçildi 15 lira oldu. Erdoğan'ı bir daha seçerseniz dolar 50 lira olur”

Muharrem İnce: Dolar 50 lira olur

CiddiGazete- Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, partisinin Hatay İl Başkanlığı’nı açmak ve bir dizi ziyaret yapmak üzere Hatay’a geldi.

Hatay’da düzenlediği basın toplantısında gazetecilerle bir araya gelen İnce, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirdi.

Muharrem İnce toplantıda özetle şunları söyledi:

‘SORUNLAR KATMERLENMİŞ’

“2002’de enflasyon yüzde 29.29’u, 70 yaptı. Dolar 1,6 TL şimdi 16 liraya koşuyor. İşsizlik 10.3, TÜİK 11,5 dedi. İnanırsan tabi, 2002’deki TÜİK ile şu an ki TÜİK aynı değil. Demek ki hiçbir sorun çözülmemiş, katmerlenmiş. Yoksul daha yoksul, zengin daha zengin olmuş. Zaten Erdoğan iki şeye düşmandır. Bir orta sınıfa düşmandır bir de zeytin ağaçlarına düşmandır. Bu ikisine 20 yıl boyunca hep düşmanlık yaptılar.

‘YALAN SÖYLÜYORLAR’

Cumhuriyet tarihinde ilk kez buğday ve ayçiçeği gemilerinin yolunu gözler olduk. Afrika’da toprak kiralıyoruz sanki bizim ovalarımız yok.

20 yılın sonunda ekonomide başarısız olunca aklına bir şey geldi. 20 yılın sonunda aklına nas geldi. Öğrencinin kredi borcunda, çiftçinin kredi borcunda, esnafın çektiği kredide faiz var, nas yok.

Merkez Bankası tabela faizini 5 puan düşürdü, 19’dan 14’e geldi hiçbir işe yaramayan tabela faiz. Sonra enflasyonu 50 puan artırdı. Yüzde 19 faiz haram da yüzde 14 faiz helal mi?

Bu millet kendi kararını kendi verecek. Daha önce söylemiştim. Erdoğan bir daha seçilirse dolar 10 lira olur dedim. Seçildi 15 lira oldu. Erdoğan'ı bir daha seçerseniz dolar 50 lira olur. Bunu göndermek lazım. Memlekete hayır gelmez bundan artık. Masal anlatıyor bu millete. Kolpa yapıyorlar, ey aziz milletim işletiyorlar seni. Yalan söylüyorlar sana.

BANKALARIN KÂRI

Bankalara yüzde 14 faizle para verdiler. Hazine bankalardan yüzde 24 ile borçlandı. Yoksulun, öğrencinin, çiftçinin, emeklinin parasını bankalara transfer ettiler.

Nas dedikten sonra bankacılık sektörünün 2022 yılının ilk çeyreğindeki kârı yüzde 285 arttı. Kim zarar etti? Esnaf, çiftçi, öğrenci, işsiz zarar etti.

Türkiye’de bankalar kadar kâr eden ikinci bir sektör yok. Yüzde 1000 kâr eden banka var. Ekmek, et, süt, doğalgaz faturası, mazot faturası nerede, bankalarda.

‘MAYIS BİTENE KADAR BANKA’

Bugünden itibaren Mayıs bitene kadar başka hiçbir şey konuşmayacağım. Her şeyimiz bankalarda. 85 milyonun parasını bankalara peşkeş çektiler. Hedef mi gösteriyorsun? Evet hedef gösteriyorum. Evet açık açık net meydan okuyorum. Bu yoksul milletin parasını bankalara peşkeş çektiler. Kâr üstüne kâr koyuyor bankalar. Milletimize sesleniyorum. Alamadığınız peynir, ödeyemediğiniz doğalgaz faturası, deposunu dolduramadığınız traktörün parası bankadadır.

Nas diyor, faiz lobisi diyor ama parayı bankalar, faiz lobisi kazanıyor. Sizin cebinizden aldığı bu parayı bankaların kasasına Erdoğan koydu. Benim milletim diyerek, nas diyerek bankalara koydu. Bu ülkede en büyük faizci Erdoğan’dır. Nasa en fazla karşı gelen kişi Erdoğan’dır.

KUR KORUMALI MEVDUAT

Orta sınıfa düşman. Yaptığı uygulamaya bakın. Lüks konutta KDV’yi ucuzlattı. Ucuz konutta KDV’yi yükseltti.

Hatay’daki, Konya’daki, Edirne’deki 85 milyonun çiftçisine verdiği para 29 milyar TL. 29 milyar lirayı koca ülkedeki çiftçilere verdi. Kur korumalı mevduatta parası olan 3-5 zengine 30 milyar verdi. Ne zaman? İlk üç ayda. Kur artıyor. Kur 16 TL olursa bunun maliyeti 100 milyar olacak. Kur 17 lira olursa 155 milyar lira olacak maliyeti. Dolar 18 lira olursa 210 milyar lira olacak. Yazık bu ülkeye. Kur 20 lira olursa hazineye maliyeti 319 milyar olacak. Bütün Türk çiftçisine 29 milyar. Kur 20 lira olursa 319 milyar 3-5 zengine verecek. Dış güçler; faiz lobisi, bunlar palavradan ibarettir aziz millettim. Kandırıyorlar, işletiyorlar seni.

GIDA ENFLASYONU

İnadın, kibrin, beceriksizliğin ve iş bilmezliğin maliyetidir bu. Ukrayna yerle bir edildi. Savaş var Ukrayna’da. Ukrayna’da gıda enflasyonu yüzde 14,3. Türkiye’de 90! Rusya savaş halinde, gıda enflasyonu 17,99. Dünya gıda enflasyonu ortalaması yüzde 30, Türkiye’de gıda enflasyonu yüzde 90 ise 30’un üstü Erdoğan’a aittir. 30’u küresel ölçekten kaynaklansın 90’nın 60’ı Erdoğan’a aittir.

'PEYNİR KRİZİ KAPIDA'

Uyarıyorum! Buğdayı Türk çiftçisinden geçen sene 2,25 liraya aldılar. Ukraynalıdan, Rus’tan 6 liraya aldılar. Bu sene 8 lira vermelisiniz. 8 liradan aşağısı kurtarmaz, olmaz bu iş. Hasat zamanı geldi. Ama buğdayın fiyatı belli değil daha. Bu konuda şunu bilmenizi istiyorum, yakında bir peynir krizi gelecek. Kars’ta, Trakya’da, Erzincan’da peynir yapım zamanı, süt yok ortada. Demek ki bir iki ay sonra süt ürünleri acayip pahalı olacak. Niye süt yok? Yem çok pahalı olduğu için süt ineklerini kesti millet, bakamadı, mecbur kaldı.

ET İTHALATI

Ette bir numara çekiyorlar. Bunlar numaracı diyorum ya! 2001 ile 2019 arasını almışlar. Hesaplama yöntemleriyle oynayıp, üretimi arttırıyorlar. Gelecekte üretim arttırılır kağıt üstünde de geçmişte üretimi artırmak şeytanın aklına gelmez. Geçmişe dönük bazı yıllarda üretimi yüzde 100 artıyorlar, ortalaması yüzde 48 artmış. Niye artıyorlar, bizim üretimimiz var buna rağmen et pahalı demek için. İthal etmenin önünü açıyorlar. Yakında Kurban Bayramı öncesinde dışardan hayvan alacaklar. Bu da Türk çiftçisinin bir kere daha yoksullaşması demektir. Bir kere daha ithalat sopası demektir.”

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2022, 12:52
YORUM EKLE