CHP-İYİ Parti ittifakı nereye gidiyor?

CHP-İYİ Parti ittifakı için Kemal Kılıçdaroğlu ile Meral Akşener üç kez bir araya geldiler.

Önce Bülent Tezcan ile Koray Aydın, sonra Oğuz Kaan Salıcı ile Koray Aydınlisteler üzerinde çalıştı. Dün CHP-İYİ Parti ittifakı açısından kritik bir 24 saat yaşandı. MYK toplantısında Kılıçdaroğlu, “Bu iş en kısa sürede bitsin” diye talimat verdi. Bu süre zarfında ittifak gitti geldi.

Bugün için ya iki liderin kameraların karşısına geçip “Anlaştık” diye açıklama yapmaları, ya da iki partinin ayrı ayrı açıklama yapıp bu işin bittiğini ilan etmeleri bekleniyordu. Çünkü süreç uzadıkça bu iş kabak tadı vermeye başladı. Liderlere “Bu iş olumlu ya da olumsuz bir an önce bitsin” baskısı artmaya başladı.

İttifak süreci Kılıçdaroğlu’nun 20 Kasım’da Akşener’i ziyaretiyle başladı. Bu süre zarfında iki lider, ortak dostlarının evinde iki kez görüştüler. Akşener ilk başta “Bu işin istikşafi görüşmelere dönmemesi için 15 günde sonuçlandırılması lazım”uyarısında bulunmuştu. Ancak süreç uzadı, 22 günü buldu. Bu kadar önemli bir olayda 1 haftalık gecikme olabilir. Ama iş uzadıkça yıpratıcı olmaya başladı. İttifak görüşmelerinin başında Kılıçdaroğlu, “Meral Hanım Ankara için çok ısrar ediyor” demişti. Akşener’le görüşmemizde kendisi de aynı noktanın altını çizmiş, Kılıçdaroğlu’nu doğrulamıştı.

MANSUR YAVAŞ İŞİ KÖRDÜĞÜME DÖNÜŞTÜ

Başından beri dikkat çektiğim bir nokta oldu, Mansur Yavaş bu ittifakın kaderini belirleyecek diye. Akşener ile Kılıçdaroğlu’nun 8 Aralık Cumartesi günü yaptığı görüşmede bir ara kriz aşılır gibi oldu. Kılıçdaroğlu, Mansur Yavaş’ın İYİ Parti’nin adayı olarak girmesini kabul etmişti. Ancak pazartesi gecesi yaptığı görüşmede bu kez Mansur Yavaş kabul etmedi. Mansur Yavaş başından beri “CHP’den ortak aday olayım” görüşündeydi. Kılıçdaroğlu ile görüşmesinde İYİ Parti’den aday olma önerisine sıcak bakmadığını bildirdi. CHP’den ortak  aday olmak istediğini ifade etti. Mansur Yavaş’ın net tavrı üzerine kulislere CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu’nun istifa ettirilerek İYİ Parti’den aday gösterilmesi formülü düştü. Meclis’te konuşma imkânı bulduğum Bülent Kuşoğlu, “Bana böyle bir şey sorulmadı” dedi. Bu formüle sıcak bakmadığını ifade etti. Dün akşam saatlerine doğru bu kez Mansur Yavaş’ın İYİ Parti’den adaylık teklifini düşündüğü yönünde söylentiler dolaşmaya başladı. Mansur Yavaş’a ulaştım. Bu iddiayı kesin bir dille yalanladı. Siyasette 24 saatin çok uzun bir süre olduğu anları yaşıyoruz. Ama yeni bir durum oluşmadığı takdirde Mansur Yavaş denklemden çıkıyor denilebilir.

PÜRÜZLÜ İLLER HANGİLERİ?

CHP-İYİ Parti ittifakında en önemli pürüz Ankara’ydı. Henüz aşıldığı söylenemez. Balıkesir’de de CHP, milletvekili Ahmet Akın’ı, İYİ Parti ise bir önceki dönem belediye başkanı olan milletvekili İsmail Ok’u ilan etti. Akşener’in görüşmede Kılıçdaroğlu’ndan Balıkesir’de ilan ettikleri adayı geri çekmesini istediği, ancak CHP Lideri’nin buna sıcak bakmadığı ortaya çıktı. Ama tek pürüz bunlar değil. İYİ Parti’ye Manisa, Trabzon ve Samsun’un verildiği; buna karşılık İstanbul, Adana, Antalya, Hatay, Eskişehir ve Tekirdağ’ın CHP’de kaldığı söyleniyor. Bu durumda Ankara ya İYİ Parti’de olacak ya da iki parti kendi adaylarını çıkaracak.

KRİTİK 24 SAAT

Dün gün boyu hem CHP hem İYİ Parti yetkilileriyle görüştüm. Onlar da sürecin uzamasının artık zarar vermeye başladığı görüşündelerdi. Dün yapılan MYK toplantısında bazı üyeler bunu Kılıçdaroğlu’na iletmişler. Ama hâlâ ittifakın gerçekleşme ihtimalini yüzde 60 olarak görenler vardı. Olma ihtimali, olmama ihtimalinden bir adım ileride duruyordu. Henüz yüzde 50 yüzde 50 denilmiyordu. Ama ittifak gerçekleşse dahi ilk baştaki sinerjinin yakalanamayacağı kanaati oluşmaya başlamıştı.

Bugün gözümüz iki liderin üstünde olacak. Ama olumlu bir hava olduğunu söylemem mümkün değil. Kılıçdaroğlu ile Akşener muhalefette ittifakı başaramazlarsa, seçimlere giderken moral üstünlüğünü cumhur ittifakına kaptırmış olurlar.

YORUM EKLE